Rip, Rap & Rup 6. marts 2010

TUA Kuld den 6. marts 2010

NYT NYT NYT NYT NYT!

Far/dad/Vater: SE Pirlanta'dan Black Devil, TUA n 09

Mor/mum/Mutti: GIC Soyadi's Aybike, TUA w 62

Så er der født 3 hvide killinger den 6. marts 2010. De er alle hanner/male/Kater. Det bliver sidste kuld for dem begge 2. Pirlanta'dan Black Devil er blevet neutraliseret. 

De bliver kaldt for Rip, Rap & Rup indtil videre, men de skal senere have nye stamnavne.

Når de er gamle nok regner vi med at de glæder sig til at lege med Ilayda vores tyrkisk van killing fra den 10. januar 2010. Der skal nok komme gang i den til den tid.
Aybike med Rip (øverst), Rup & Rap lige efter fødslen og ders pusses og nusses.

Røde, Blåski, Chip, Chap

Tyrkisk angora killinger
Født den 12. april 2008


IC Tansdale Colurme Autumn fødte 4 killinger efter midnat den 12. april 2008 og det hele var overstået 01.30. Hun brugte fødekassen en Atlas 40 som stod oppe i vores seng. Vi gav hende ro til at føde i, da det er hendes første kuld.
Hun klare sig utroligt flot sin nye rollen som mor. Hun er også stolt over dem. Nu har hun fået sit høje ønske opfyldt at få killinger. Det fortalt vores dyre healer Grethe Fuglsang at hun gerne ville være mor, da vi fik hende healt for over et år siden.

Vi har endnu ikke tjekket deres køn, men vi har "næsten" styr på deres farver.
Røde er TUA d 09 23. Vægt var kl. 19 121 gram
Blåski er TUA a 09 22. Vægt var kl. 19 120 gram
Chip er TUA n 09 24. Vægt var kl. 19 120 gram
Chap er TUA n 24. Vægt var kl. 19 105 gram

Senere vil I kunne følge dem hver især under killinger og der vil komme løbende billeder af dem samt deres vægtskema vil blive opdateret næsten dagligt.

IC Tansdale Columre Autumn den 12 april 2008 med sit første kuld på 4.

Akra & Kadabra

Tyrkisk angora killinger

GIC Soyadi's Aybike og IC Pirlanta'dan Black Devil vil få et kuld killinger den 24 maj 2007. 

Så har hun født 2 hvide killinger med sorte "hatte". De forsvinder med alderen og de vil blive helt hvide.

De er født den 24 maj 2007 imellem kl. 22.15 og 23.30. Jeg tror de begge er hanner, men vil vente og se  ca. 14 dage, om det stadig holder at det er hanner.

Det er 2 hanner og jeg er næsten sikker på at de begge bliver odd-eyed (TUA w 63). Her den 14 juni er de så blevet 3 uger gamle. Den ene er receveret.

             *****

Tyrkisk angora

Vi kørte mod Kastrup den 4 juli 2005. Vi skulle hente vores ny tyrkiske angora hun killing født den 5 december 2004.Hun havde taget flyveturen i stiv pote. SAS personale syntes at hun var virkelig flot. Hun er jo købt hjem for at vise at en tyrkisk angora findes i andre farver end hvid.

Til vores store skræk fandt vi ud af at Bush kom samme dag til Kastrup lufthavn, dog noget senere en vores Autumn. Men vi slap med skrækken, for da vi kørte ud fra p pladsen i Kastrup lufthavn begyndte et stort opbud af politi at køre ind i området.

Vi var hjemme kl 24. Hun fik 1 time alene i stuen til at finde rundt, ind hun skulle hilse på de 8 andre "tyrker". Der blev til et par hvæs fra bedstemor (Soyadi's Aybike) og tante (Ayfer von Frankenthal) og grand onkel(Soyadi's Brutalis Burdur) sukkede over at skulle dele mad med endnu en "tøs".

Men min sorte tyrkiske angora Pirlanta'dan Black Devil fik sat gang i hendes homoner og under 24 timer gik hun i løbetid kun 7 mdr. gammel. Det var ikke planen. Har sagt at han kommer til at vente et par år, før han må. Hun skal lige være gammel nok.

Aybike med sine 2 sønner forrest Abra og bagerst Kadabra 3 uger gammel den 14 juni 2007. Født den 24 maj 2007

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

I dag | 16:59

Nå vores yndlingsdommer kommer til Arnhem - spændende vi burde ha Pjevsen med; så sku han se Van !

...
17.03 | 11:53

Specielle sider: http:///mundikat-en.gt2010.nl

...
27.01 | 15:35

Hej Anne!
Döndü's lille Agter kommer på når hun er blevet lidt større.

...
26.01 | 22:01

Ja, skønne billeder.....
Hvornår kommer der mon nogle af Døndy-mor med sin babymis ?

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE