 |
 |
|
 |
 |
Hvad finder du her?
Jeg lever i en lejlighed med masser af Aluminia. Ind imellem blir jeg træt af nogle af mine "udstillinger", og så vedtager jeg, at tingene må videre.
Alt, hvad du ser på denne side, vil jeg gerne sælge. Indtil tingene bliver solgt, har de deres plads i mit hjem - de ligger ikke pakket ned i kasser!
Klik på billederne for flere oplysninger. Der kan - foruden de gamle kunstfajanceting - også komme ting i kunstfajanceserier som fx Veronica, Columbine, Dyveke, Marselis, Bremerholm, Solbjerg mv.
Hvis du vil købe nogle af tingene - eller spørge ind til billeder eller beskrivelser - kan du sende en mail til
silotte@silottes.dk
Aluminia - COLUMBINE - Nils Thorsson - Smuk vase nr. 2768 med smal hals i hvid og dyb blå. Den er 15 cm høj og uden skader. Få gennemsigtige krakeleringer. PRIS: 750 kr.
PRIS: 650 kr. Aluminia - COLUMBINE - Nils Thorsson - En skøn svale uden skader. Lidt brugsspor i hullerne. L: 14 ½ cm
PRIS: 500 kr. Aluminia - Servantekande til "glat vandstel" fra 1869 af Philip Schou. Fantastisk flot stand! Kun en enkelt hårrevne (ca. 2 cm) i snuden og et par små sorte pletter/prikker på korpus.
Aluminia - DYVEKE - Stor og meget usædvanlig vase fra kunstfajanceserien af Torkild Olsen. Den er 21 cm høj og fejler ikke spor - kunstnersignatur i bunden. Flere billeder kan sendes - PRIS: 700 kr.
Aluminia - To vaser/krukker med krave: Én med frugter og blå blomster. H: 10 ½ cm, Ø: 11 ½ cm. Ingen skader. Indvendige krakeleringer, som har taget en smule farve. Nummeret er 1315/1287. PRIS: 550 kr. Og én med blå blomster, H: 9 cm, Ø: 10 ½ cm, lille skreb på fodrand og nederst på den indvendige blå kant... ikke noget, der skæmmer. Indvendige krakeleringer, som har taget en smule farve. Nummeret er 1311/1274 - PRIS: 350 kr.
PRIS: 800 kr. Aluminia - VIOL, dek. 625 - Super flot kaffekande med stjert. Den har et lille nøk under næsen og krakeleringerne har taget en anelse farve, men det ser man kun, når man "nærkigger".
Aluminia - VIOL (dekoration 625) - Stor lysestage - PRIS: 900 kr - og jardiniere/vase med huller - PRIS: 450 kr. . Begge dele uden skader med gennemsigtige krakeleringer.
PRIS: 150 kr. Aluminia - VIOL - Et lille blækhus (som også kan bruges som vase), H: 6 cm, nr. 625/878. Det har et skår under foden, som man kan ane på billedet... ellers ikke noget.
PRIS: 300 kr. Aluminia - RØDE ROSER - Jardiniere i dekoration 226 - form 558 Det er 2. sortering - sikkert fordi den blå kant foroven er lidt ujævn i farven. Den har et afslag på kanten (se billede) og lidt skrab i glasuren på samme hjørne. Ellers ingen skader, men selvfølgelig de sædvanlige krakeleringer i glasuren. Mål: 9 x 10 ½ x 6 cm.
PRIS: 400 kr. Aluminia - Vase med huller nr. 633/558 - tip top stand helt uden skader med gennemsigtige krakeleringer.
PRIS: 700 kr. Aluminia - Stor lågkrukke med havfrue, nr. 1283/1215. den er 17 cm høj og ca. 13½ cm i diameter, og selve skålen er helt tip top kun med gennemsigtige krakeleringer. Låget har 2 små afslag på undersiden af kanten, som går ned i krukken... og så har havfruen engang mistet hovedet, så det er limet på. På undersiden af hendes halespids kan man mærke et lille glasurafslag, men det ser man ikke. Se de næste billeder.
den store havfruekrukke
limning på havfruen
PRIS: 775 kr. Aluminia - Virkelig flot, antik vase med lilla primula og blå sommerfugle, H: 19 cm. Ingen skader, kun få gennemsigtige krakeleringer, nummeret er 165/110.
PRIS: 450 kr. Aluminia - Meget fin gammel vase, H: 13 cm, helt uden skader, kun med gennemsigtige krakeleringer. Nummeret er 433/753.
PRIS: 800 kr. Aluminia - Stor potteskjuler i perfekt stand! VIRTKELIG sjældent at se dem helt uden aflejringer eller afslag/revner/krakeleringer. Til gengæld er den løbet fra sit stempel. Men jeg har flere i min vindueskarm MED stempel:-) 16 cm høj og 21 cm i diameter.
PRIS: 400 kr. Aluminia - Fugleplatte/-skål nr. 1174/404 i flot stand med gennemsigtige krakeleringer. Ø: 20 cm.
Aluminia - Virkelig flot, antik potteskjuler, eller hvad man vil bruge den til (originalt er det en tobakskrukke uden låg...). Ø: 11,5 cm, H: 9 cm. Ingen skår, afslag eller revner. De indvendige krakeleringer har taget en anelse farve, men det er IKKE skæmmende. Nummeret er 391/316. PRIS: 400 kr.
PRIS: 575 kr. Royal Copenhagen Fajance - BLÅREGN (lavet lige efter, Aluminia blev kongelig) - Kuglevase i perfekt stand og uden krakeleringer.
PRIS: 375 kr. Aluminia - BLÅREGN - Meget fin, lav skål nr. 522/317. Ingen skader, gennemsigtige krakeleringer, hvor man kan se lidt brugsslid indvendig. 1 mm skrab i glasuren på kanten (troede først, det bare var en lille hvid prik)
Samlet PRIS: 375 kr. Aluminia - Stedmoder og grønne grangrene - den dekoration, hvor delene IKKE er stemplet. To sukkerskåle, Ø: 12 og 14 cm. Den store har et lille skår i kanten (kan ses på billedet), og begge har lidt pletter indvendig.
PRIS: 400 kr. Aluminia - Kuvertvase med plads til bordkort - nr. 650/603 - Ingen skader, gennemsigtige krakeleringer.
PRIS: 400 kr. Aluminia - Røde Roser - Antik blækhus nr. 226/453 MED glasindsats, men uden låg. Blækket er trukket lidt ud i krakeleringerne på den ene side (den mod fotografen) og i bunden (se næste billede). Ingen skader - heller ikke på indsatsen.
bunden af blækhuset med de røde roser
PRIS: 400 kr. Aluminia - Antik skål med asters nr. 520/196 i virkelig flot stand uden krakeleringer. Den har en lillebitte hårrevne på kanten (under 1 cm) og et lille nøk på fodranden - det er alt. Knap 8 cm høj og knap 14 cm i diameter på det bredeste sted.
PRIS: 350 kr. Aluminia - EFTERÅR - Skål på fod med due. Flot stand uden skader og med flot guld. Nummeret er 1414/533. Den er ca. 8 cm høj og ca. 14 cm i diameter, hvor den er bredest. Det er 2. sortering - sikkert fordi der er en glasurboble inde ved duen.
PRIS: 700 kr. Aluminia - Julevase fra 1918 i (tør jeg godt sige) perfekt stand kun med en anelse gennemsigtige krakeleringer. SÅ flot!
Aluminia - BLÅREGN - Meget flot tepotte uden skader - og uden låg og hank. Den har gennemsigtige krakeleringer, som har taget lidt farve i bunden. Nummeret er 522/440. Til denne kande hører et låg med en Budha. Se de næste billeder... jeg har nemlig budhaen, men det er én uden kant til at gå ned i potten. Så hvis du køber ham også, så skal der altså ikke hældes med denne potte. Den skal kun stå til pynt! Jeg sælger delene hver for sig. PRIS for potten: 800 kr. PRIS for budha: 700 kr (han er som en lille figur). Her kan du se Blåregn tepotten med det flade låg ovenpå.
Aluminia - BLÅREGN - Meget flot tepotte uden skader - og uden låg og hank. Den har gennemsigtige krakeleringer, som har taget lidt farve i bunden. Nummeret er 522/440. Til denne kande hører et låg med en Budha. Se de næste billeder... jeg har nemlig budhaen, men det er én uden kant til at gå ned i potten. Så hvis du køber ham også, så skal der altså ikke hældes med denne potte. Den skal kun stå til pynt! Jeg sælger delene hver for sig. PRIS for potten: 800 kr. PRIS for budha: 700 kr (han er som en lille figur)
Nærbillede af Buhda på potte.
Og her er så Buhda'en alene. Ingen skader på ham - kun gennemsigtige krakeleringer. PRIS: 700 kr.
Den anden side af Irma-vasen, hvor der er flere svaler.
Aluminia - Irma-vase fra 1913-14 af Sloth-Møller og Oscar Willerup. Fantastisk flot stand, H: 16 cm - PRIS: 250 kr.
PRIS: 700 kr. Aluminia - Stort reklamekrus for Ceres Bryggeriets 50-års jubilæum i 1906. Der står Ceres # Aarhus - 1856-1906. Det er ca. 13 cm højt og i fantastisk flot stand uden nogen former for skader.
PRIS: 800 kr. Aluminia - Julevase/-krus fra 1905 i fantastisk flot stand uden nogen former for skader og kun med små, fine gennemsigtige krakeleringer. Nummeret er 410/388.
PRIS: 275 kr. Aluminia - Denne lille sukkerskål med låg er ret speciel. Den har samme vin-dekoration som et af de gamle frugtstel, men den er ikke stemplet. Ø: ca, 10 cm, H: ca. 9 cm. Der er en del små-skår i låget, men underdelen er intakt. En samler-ting, som jeg ikke kan finde plads til.
Her ses sukkerskålen fra en vinkel, hvor der kun er blad-dekoration.
Aluminia - Juleplatte fra 1919, Ø: 16 ½ cm, i fin stand - PRIS: 285 kr.
Aluminia - Juleplatte fra 1918, Ø: 16 ½ cm, i fin stand - PRIS: 285 kr.
Aluminia - Juleplatte fra 1913, Ø: 16 ½ cm, i fin stand - PRIS: 285 kr.
PRIS: 350 kr. Aluminia - Antik platte fra 1905 i perfekt stand! Jydske industri og landbrugs-udstilling i Horsens.
PRIS: 375 kr - Aluminia - Juekrans til 5 små lys. Den har en enkelt hårrevne ved et at lyshullerne - ellers fin stand.
PRIS: 475 kr. Aluminia - Seks-kantet juleskål med plads til lys. Meget fin stand med kun få brugsspor.
Samlet PRIS: 200 kr. Aluminia - To reklamestrøer (H. Steffensens Margarine) - små afslag ved hullerne, ellers ingen skader.
PRIS: 150 kr. Aluminia - Sønderjyllands-platte fra 1916. Ø: 16 cm. Flot stand.
Aluminia - VERONICA - Den mindste af vaserne med dekoration C, nr. 2700, som er ca. 13 cm høj og i meget fin stand - PRIS: 450 kr.
Aluminia - VERONICA - Den mindste af vaserne med dekoration A, nr. 2700, som er ca. 13 cm høj og i meget fin stand - PRIS: 450 kr.
Aluminia - VERONICA - Den mindste af vaserne med dekoration F, nr. 2700, som er ca. 13 cm høj. Den har indvendige krakeleringer med misfarvning og en enkelt lille hårrevne, men det betyder ikke noget for brugen (eller synet, når den står til pynt) - PRIS: 350 kr.
PRIS: 150 kr. Aluminia - Børnehjælpsdagsplatte fra 1912 (100 år gammel i år!). Perfekt stand
PRIS: 75 kr. Aluminia - Antik juleplatte, Ø: 8 cm - perfekt stand.
Mere infoKan li'
| |
 |
|
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig!
Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE
|