 |
 |
|
 |
 |
Juleklippedag
Så gik vi ind i julemåneden, og traditionen tro er der den 1. december JULEKLIPPEDAG på hele Mikkels skole.
Tina plejer at tage fri fra arbejde denne dag, og gå med over på skolen og være kreativ, og dette år skulle naturligvis ikke være nogen undtagelse. Der blev klippet, klistret og lavet dekorationer - og så blev der naturligvis julehygget med alle børnene og deres familier.
Teater i børnehaven
Fredag den 4. december havde både Tina og Dan taget fri fra arbejde.
Kl. 14.00 var vi inviteret til julehygge i Anders´ børnehave, og han havde glædet sig til at få besøg.
Først var vi i gymnastiksalen og se nisseteater med teatertruppen "Ratata". Det er den samme forestilling de opfører hvert år, men skidt med det, for ungerne lytter intenst med og er oppe på scenen og deltager i stykket.
Efter forestillingen skulle vi danse om juletræet og inden vi forlod gymnastiksalen opdagede vi, at den lokale børnehavenisse "NISSEPJOK" havde været forbi med sække indeholdende slikposer til alle børnene.
Herefter blev der serveret brunkager, æbleskiver og gløgg.
Mikkel som skuespiller
Fredag den 4. december om aftenen var vi inviteret til Bruunshåb Forsamlinghus, hvor Mikkel og hans klasse skulle opføre en alternativ udgave af "Nøddebo Præstegård". Mikkel fik både vist sine skuespilleevner og sit sangtalent.
Børnene havde i den sidste tid øvet og øvet stykket - som var et samarbejde mellem hans klasselærere på skolen og pædagogerne fra fritidshjemmet.
Mikkel i biffen
Den 5. december var Mikkel igen i biografen - denne gang med den lokale biografklub i Viborg (altså helt uden forældre).
Han var inde og se "Karla og Kathrine" - en film baseret på Renée Toft Simonsens bøger om pigen Karla og hendes oplevelser.
Mikkel havde haft en dejlig film-formiddag - og mente at det både skyldes filmens kvaliteter, og så at han var alene i biffen iført Cola Light og popcorn.
Konfektdag
Søndag den 6. havde vi inviteret vores naboer Jon og Mette + deres 3 piger ind til os til julehygge og fælles konfektproduktion.
Hold da op, hvor fik vi lavet meget lækkert konfekt, som vi nu kan smæske os med i juledagene.
Søndagen efter var Tina og Mikkel så til gengæld inde hos Jon og Mette til fælles julekagebagning.
Fællesspisning i Tapdrup
Igen i december har vi været til fællesspisning med omkring 75 af Tapdrups borgere i vores forsamlingshus.
Menuen stod på lækker hamburgerryg, flødekartofler og grønt - og til dessert fik vi Ris a la Mande med kirsebærsovs OG MANDELGAVE!!!
Som vanen sig byder så vi næsten ikke børnene da de var færdige med at spise. Drengene suste afsted i leg med andre af de lokale børn, og så sad vi voksne og snakkede over kaffen.
Besøg fra Dråby
Lørdag den 12. december kom Dorte, Henrik, Sofie og Christian fra Dråby på besøg hos os.
Normalt ses vi jo i juledagene, men i år har de valgt at tage Oldefar Børge med til Spanien, for at holde jul sammen med Henning og Margit.
Men vi skulle da lige have en æbleskiver og gløgg + få udvekslet julegaver her inden deres afrejse.
Fodbold og biograftur
Søndag den 13. december var vi om formiddagen med Mikkel i Bjerringbro Idrætscenter til fodboldstævne. 4 kampe skulle der spilles og forældrene var tilfredse med knægtens præstationer.
Om aftenen tog Tina i biografen med Rikke (Dans tidligere kollega) og så "Luftkartellet der blev sprængt" efter romanen af Stieg Larsson.
Vinteren er kommet!
Endelig kom vintervejret til Danmark - og til lille Tapdrup.
Vi nyder at gå en tur i den snedækkede natur, som omgiver os - ja med lidt god vilje kommer det jo næsten til at ligne de Schweiziske Alper (næsten, sagde vi!!!) når vi kigger ud over de omkringliggende bakker og dale.
Ud i den kolde luft
Nu hvor sneen har lagt sig er der naturligvis liv og glade dag på vores bagvedliggende kælkebakke. Og Mikkel og Anders er naturligvis ingen undtagelse. Desværre med en sådan fart, at deres 2 kælke blev ødelagt.
Dan måtte med drengene ud i 4 butikker for at kigge efter nye kælke - men desværre alle steder forgæves.
Først da Tina dagen efter kiggede i en 5. butik lykkedes det at få butikkens 2 sidste kælke med hjem i bilen til et par lykkelige drenge på Stationsvej.
Besøg i Viby, Århus
I ugen op til jul har vi allesammen juleferie, og mandag den 21. december besluttede vi os at køre på julebesøg hos Karin og Nicolaj i Viby ved Århus.
Det var desværre blevet alt for længe siden at vi sidst havde været sammen, så det var et dejligt gensyn.
Især Anders nød, at Nicolaj havde lavet en klatrevæg på Frederiks og Karolines værelse, så den blev flittigt benyttet til klatreture.
Farmor på julebesøg
Farmor Käthe have valgt at glæde os med et besøg i juledagene, hvilket ikke mindst drengene havde glædet sig rigtig meget til.
Traditionen tro tog hun flyveren herover, men da Dan skulle bestille billetter til hende og så at billetterne til Karup, hvor hun normalt flyver til, kostede mere end 1.200 kr. for en returbillet og hun kunne flyve til Aalborg for 500 kr. tilbød Dan at hente hende i Aalborg i stedet (det tager normalt 25 minutter ekstra at køre til Aalborg i forhold til Karup Lufthavn).
Hun kom herover tirsdag den 22. december i årets store snestorm, så det tog Dan 2½ time at køre til Aalborg (mod 1 time normalt). Han frygtede at Farmor ville sidde og vente på ham i lufthavnen alt for længe, men heller ikke flyet fra København kunne komme afsted, så Farmor var gået ombord på flyet kl. 15.40, men kom først ud igen efter landing i Aalborg kl. 18.55 - og det skal lige siges at flyet kun er i luften i 25 minutter.
For at afslutte denne historie om flyveruterne til Jylland, så starter Norwegian Airlines op med at flyve fra København til Karup medio januar 2010 så en returbillet fremover kan fåes for godt 300 kr.!!!
Vi hyggede os i selskab med farmor, og var bl.a. ude at spise brunch, og gå nogle dejlige ture i den skønne natur.
Farmor tog hjem igen til København søndag den 27. december, selv om Mikkel efterfølgende udtalte, at han altså gerne ser at hun flytter herover.
Jul i Tapdrup
Årets jul blev holdt i Tapdrup og Tina var heldig kun at skulle på arbejde 1. juledag i dagvagt - så det var ren luksus!
Normalt ser vi også Tinas forældre + søster og hendes familie + Oldefar, men det var alle i Spanien for at holde jul. Kan ikke undgå at nævne at de så gik glip at den hvide jul i Danmark, men istedet tilbragte juledage i Spaniens i regnvejr.

Juleaften var vi naturligvis i Tapdrup Kirke, og så var Dan ellers igang med juleanden og flæskestegen. Rødkålen og ris a la mandaen var lavet dagen i forvejen.
1. juledag var Tina som sagt på arbejde, så vi valgte ikke at lave det store, og spiste aftensmad på Jensens Bøfhus (efter børnenes ønske).
2. juledag var vi alle inviteret til dejlig middag hos Birgit og Erik Markussen i Bruunshåb. Birgit og Erik er Dans forældre´s mangeårige venner fra dengang de allesammen boede i Tapdrup, så det var jo dejligt at vi kunne mødes til et gensyn når nu også Farmor og Farfar var samlet i Jylland.
Godt Nytår
Vi nyder at holde nytår i Tapdrup, og Farfar kom forbi og tilbragte aftenen sammen med os. Det er dejligt praktisk at vi ikke skal ud at køre den aften, og ungerne kan hygge sig med deres venner, som de laver nytårsløjer med.
Om eftermiddagen er det efterhånden blevet en tradition at vi får nytårsbesøg af Jan + drengene (bor længere nede af vores vej) som vi lige ønsker godt nytår sammen med over en øl eller lign.
Herefter tager Dan op sammen med et par stykker fra borgerforeningen og piller byens juletræ ned, så ikke lyskæderne bliver ødelagt af byens unger....
Det er efterhånden blevet en tradition at vi ikke selv står i køkkenet, og denne dag var heller ikke nogen undtagelse. Dan hentede dejlig 3 retters menu fra "Mad Med Mere" i Sankt Mathias Centret, og det igen en udsøgt fornøjelse.
Senere på aftenen fik vi besøg af vores genbo + familie og af et andet vennepar fra byen, som også lige ville ønske godt nytår over en kop øl. Det er smadderhyggeligt og dejligt uforpligtende at gå rundt og mødes hos hinanden til en kort nytårslykønskning.
Ved midnat stod den på champagne og hjemmebagt kransekage, og så fik drengene (Mikkel og Dan) lov at fyre masser af krydt af.
GODT NYTÅR
|
|
 |
|
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig!
Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE
|