 |
 |
|
 |
 |
En hyggelig søndag
Søndag den 1. november stod på lidt forskellige gøremål.
Om formiddagen klokken 10.00 kom Rikke (Dans tidligere kollega) og sønnen Thor forbi, og sammen kørte vi til Bazar Vest i Århus, hvor vi skulle spise tyrkisk frokost og på storindkøb i alle de skønne etniske butikker, som er samlet her i dette mekka, skråt overfor Gellerupparken.
Bagefter kørte Rikke og Thor hjem til Farsø, og da vi alligevel var i Århus besluttede vi os at køre til bageren efter brød, og så aflægge oldefar Børge et eftermiddagsbesøg.
Om aftenen var Mikkel og Dan i biografen og se dokumentaren "This is It" om Michael Jacksons forberedelser til den koncertrække, som han desværre ikke nåede at afholde inden sin død.
Tina og Dan til foredrag
Torsdag den 5. november var Tina og Dan til foredrag med Bent Isager-Nielsen på biblioteket i Viborg.
Bent Isager-Nielsen er forhenværende chef for drabsefterforskningen ved Rejseholdet, hvor han i over 20 år beskæftigede sig med opklaringen af Danmarks mest alvorlige forbrydelser. I dag er han politiinspektør og politiinspektør og efterforskningschef ved Københavns Vestegns Politi.
Med over 20 års tjeneste i Rejseholdet er Bent Isager-Nielsen en af de mest erfarne drabsefterforskere i Danmark. Efter alle de år er der en pointe, som går igen: selv den mest hårdkogte forbryder er et menneske, og bag langt de fleste drab gemmer der sig motiver som jalousi, begær, hævn, sex og en kategori, som sammenfattes under ”Ære, skam, udstødelse. Bent Isager-Nielsen fortalte om karaktertyperne og med udgangspunkt i virkelige begivenheder, sager og deres opklaring fortalte han om politiets efterforskningsarbejde, om afhøringsteknik, retsmedicin og kriminalvidenskab, og ikke mindst de mere moderne discipliner såsom DNA-registrering og gerningsmandsprofilering.
Mortens aften
Traditionen tro skal der spises and på Mortens aften.
I år var det Farfar Kurt der havde stået i køkkenet, så efter arbejde var vi hjemme hos ham i Overlund og spise indtage aftensmaden.
Desværre var det samtidig en aften, hvor Anders nåede at blive syg. Han kastede op og det betød 2 dages efterfølgende fri fra børnehaven.
Legegruppedag
Børnene i Mikkels klasse på Møllehøjskolen er inddelt i grupper af 5-6 børn, som på skifte tager hjem til hinanden og leger sammen.
Fredag den 13. november tog de skolebussen hjem til os i samlet flok og hyggede sig hele eftermiddagen med udeleg + computerspil og Playstation.
Ungerne fik lov at spise aftensmad sammen inden de blev hentet af deres forældre ved 20-tiden efter en dejlig lang lege-dag.
På besøg på Viborg Politistation
Drengene i Mikkels klasse og deres fædre mødes 5-6 gange årligt til fællesarrangementer.
Lørdag den 14. november mødtes vi foran skolen og i samlet flok cyklede vi ind til Viborg, hvor vi skulle til foredrag på politigården i Viborg. Én af drengenes far arbejder derinde, så han havde lovet os en rundvisning.
Først fik vi et foredrag om politigården, politiets arbejde og så diverse udrustning. Herefter var det tid til en rundvisning, hvor ungerne fik lov at sidde i politibiler og komme en tur i detentionen.
Samme aften var vi inviteret til den årlige julefrokost for bestyrelsesmedlemmerne af Tapdrup Borgerforening + ægtefæller og børn.
Kreativ weekend
Søndag den 15. november var Tina sammen med hendes veninde Line (+ Lines datter Annie og Lines mor) til kreativ weekend i Viborg.
Dagen gik bl.a. med filtning af hjerte, glasjuletræ og trylledej. En skøn dag i det kreative hjørne, som de har besluttet at gentage igen til næste år.
Aftenmøde i banken
Torsdag den 19. november var Dan inviteret til aftenmøde i banken for alle ansatte i hans afdeling. Mødet handlede om året der er gået, og hvilken strategi afdelingsledelsen ønsker at der skal arbejdet efter i 2010.
Efter det ordinære møde var der foredrag med Thyra Frank, som er en utrolig livsbekræftende kvinde, som er leder af plejehjemmet Lotte på Frederiksberg. Hold op, hvor var hun inspirerende at høre på. Prøv at se et lille filmklip med hende HER
Fødselsdag i Ebeltoft
Da Tina havde fået fri fra arbejde den 21. november kørte vi på besøg i Dråby ved Ebeltoft, for at besøge Tinas søster Dorte og Henrik og fejre deres søn Christians 7 års fødselsdag.
Han havde egentlig fødselsdag 2 uger tidligere, men var desværre løbet ind i en omgang influenza på dagen, så både børnefødselsdag og familiebesøg blev aflyst.
Men han skulle da have sin gave, så da han var blevet raskmeldt, kørte vi ud og lykønskede ham.
Fodboldstævne
2 weekender i november (naturligvis mens Tinas har været på weekendarbejde) har Mikkel skulle til fodboldstævne med sit hold.
Dan har derfor taget Anders under armen og ageret højtråbende tilskuer for Mikkels hold.
Om det har hjulpet er måske tvivlsomt. Begge dage kom de hjem med 2 tabte kampe og 1 vunden kamp men sålænge han og holdet har gjort det bedste de kunne, kan man jo ikke forlange mere af dem.
Bankospil
Tirsdag den 24. november var Farfar Kurt sød at passe Anders, så Mikkel og Tina kunne tage bussen til Silkeborg og mødes med Dan.
Denne tirsdag aften var vi nemlig inviteret til det årlige julebankospil i Jyske Banks kantine for bankens medarbejdere og familier.
Godt man har held i kærlighed.....for i spil har vi da ikke!!! Ud af over 60 gevinstchancer kom Tina hjem med en flaske rødvin .....og så et par poser slik som sidemandsgevinster. Men så fik vi da ikke smerter i ryggen af at skulle slæbe tunge gevinster med hjem.
Skulle vi have hund?
Vi havde taget fri fra arbejde den sidste torsdag og fredag i november, så da Mikkel havde fri fra skole om torsdagen hentede vi ham og kørte afsted mod København.
På vejen derover holdt vi ind på en rasteplads lidt udenfor Ringsted og i et værre regnvejr blev vi - som den eneste bil på rastepladsen - mødt af en skøn lille dværgpuddel uden navneskilt.
Vi kontaktede politiet for at høre om de havde modtaget en anmeldelse over en bortløbet hund, men det havde de ikke. Så stod vi dér - og spurgte politiet hvad vi så skulle gøre? Det ville de ikke have noget med at gøre, og da Dan spurgte om de så ikke ville tage imod vores telefonnummer, hvis de senere fik en anmeldelse, men det afslog politiet også.
De synes at vi skulle lade hunden være og køre igen, men det nægtede Dan. Der var som sagt ingen andre i nærheden, så hunden måtte være mistet - og med bilerne susende forbi på motorvejen 30 meter derfra ville Dan ikke slippe hunden løs - hverken for dens egen skyld eller for trafikanternes skyld (tænk hvad der kunne ske af uheld, hvis en bilist prøver at undvige en hund på motorvejen).
Efter nogen snak lykkedes det til sidst at få nummeret ud af politiet på en nærliggende hundepension, men hér blev telefonen ikke taget. Så vi besluttede at tage hunden med os, så vi dagen efter kunne køre til dyrlægen og få undersøgt om hunden havde chip eller tatovering, der kunne identificere ejeren.
Senere samme aften ringede politiet, som nu havde fået en anmeldelse. De havde været igang med at kontrollere alle opkald og fandt frem til Dans nummer, så nu kunne der formidles en kontakt mellem os og hundens ejer. Det viste sig at være et ægtepar, som havde været ude at hente juletræ. På vejen hjem standser de på rastepladsen for at lægge juletræet bedre til rette, og hér springer hunden samtidig ud af bilen og ud i mørket. Hunden er kulsort, og der er meget lidt lys på rastepladsen, så ægteparret finder først ud af at hunden er væk, da de kommer hjem til Vanløse. Så til alt held har vi så kontaktet politiet og de kan samme aften få deres hund tilbage.
Nå går snakken så i det lille hjem (her i Tapdrup) om vi skal til at have hund.....
Torsdag aften er vi iøvrigt på besøg i Skovlunde hos Linda, Søren og Frederikke hvor vi får dejlig aftensmad, inden vi kører til Dans mor på Amager.
Ålegilde
Fredag tog vi i Fields og på Strøget, og om aftenen har vi lavet aftale med Dans mormor Aase.
Hun kom forbi til aftensmad hos min mor, og med i hånden havde hun 3 kg. friske ål, som blev stegt og konsumeret. Anders sad godt nok og kiggede lidt på, hvad det nu var for noget at servere, men endte dog med at spise 3 stykker uden brok.
Julefrokost med vennerne
Lørdag eftermiddag var vi inviteret hjem til Sebastian & Camilla, hvor også Sebastian & Pernille + Tom & Britt - og så alle børnene - deltog i den årlige julefrokost.
Vi hentede smørrebrød hos TH. Sørensen på Amagerbrogade og hyggede os hele eftermiddagen og aftenen med. Ungerne legede godt sammen og så MGP Nordic sammen om aftenen.
Dejligt var det at se alle venneene igen under samme tag, og vi har allerede planlagt en gentagelse til næste år!
Velkommen til Silas
Besøget hos Sebastian og Camilla bød naturligvis også på et kig på deres lille Silas som kom til verden på Rigshospitalet for 3 uger siden.
Dejligt også at se, at storesøster Maja var utrolig glad for Silas, så hun gav ham mad, holdt ham så forældrene kunne holde pause, og trøstede ham hvis han blev ked af det.
Jul i Tapdrup
Efter hjemkomsten til Tapdrup om eftermiddagen søndag den 29. november mødtes vi med en masse andre borgere i byen i vores Sognehus.
Her fik vi gløgg og æbleskiver, sang julesange og fik fortalt julehistorie - og så gik vil til sidst udenfor og så byens juletræ blive tændt for første gang mens vi dansede rundt om træet. Inden vi tog hjem fik børnene slikposer med i hånden, hvilket var en stor succes. Et nyt - men hyggeligt og velbesøgt - arrangement i Tapdrup.
Pakke til drengene
En stor pakke var kommet med posten helt fra Amagers land.
Det viste sig at være vores tidligere rengøringshjælp - Jytte - som havde sendt et julebrev til os, og et par kæmpe chokolade-julekalendre til drengene. Hold op hvor blev de glade, og dejligt at Jytte stadig tænker på os hér 3 år efter at vi flyttede til Jylland.
|
|
 |
|
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig!
Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE
|