Fredag den 11. september startede vi bilen og kørte til Heusentramm, der ligger lidt syd for Frankfurt am Main.
Her bor Ingrid (Tinas mors kusine) og Manfred og vi havde fået lov til at komme på besøg og bo hos dem. Tina har tidligere boet dernede i 2 år og arbejdet i Manfreds firma, og længe har hun talt om at hun gerne ville gense stedet og vise Dan og ungerne, hvor hun havde boet. Oprindeligt skulle vi have været afsted sidste år, men en sygeplejestrejke gjorde, at Tina ikke måtte rejse udenlands.
Vi fik set lidt af byen, hvor Tina havde boet og arbejdet, vi var til byfest, til middelalderfestival, på bytur ind i Frankfurt Centrum, og så var vi på sejltur op af Rhinen med slotte og vinmarker på begge sider af floden. Men bedst af alt var det naturligvis at besøge Ingrid og Manfred. Dejlige mennesker med godt humør og en enorm gæstfrihed - tak for det!
Onsdag nat kørte vi hjem igen, men nåede naturligvis lige at gøre holdt ved grænsekiosken, hvor der blev handlet og spist morgenmad - og så skulle Dan og Mikkel da lige have den sidste BRATWURST inden vi kørte fra Tyskland.