
Merete Smith / Opdræt af Norske Skovkatte, Hundslundvej 30, 2770 Kastrup. Mobil 41827562 Mail
meretesmith@sol.dklidt om os.
Hvis der var nogle der havde spurgt mig for 5 år siden om jeg havde lyst til at have en kat, så er svaret NEJ. Jeg har med 3 børn prøvet lidt af hvert, vi har haft kaniner, hamster, ørkenrotter og hvis jeg viste hvor nemt det ville være at have kat så havde jeg aldrig haft de andre dyr. Ungerne synes at det er sjovt og spændende at have et kæledyr, men interessen falder ret hurtigt og dyret sidder bare og venter på at få lidt selvskab og det er meget hurtigt at vi som forældre tager over og passer de små dyr.
Så var det en dag at jeg fik tilbudet om at få Solo vores første Norske Skovkat. Jeg havde aldrig haft kat før. Jeg viste ikke rigtigt på det tidspunkt, hvad jeg egentlig syntes om katte. Men nu kan jeg kun sige, Det er det bedste jeg nogensinde har gjort. Vi var alle samme solgt med de samme og hvor er det nemt og uafhængig at have kat. der var ingen lugtende bure der skulle skiftes, der var kun en kattebakke der skulle tømmes og katten var et selvstændig dyr der på dens primisser kom når den havde brug for selvskab og ville kæle, altså var vi sluppet med den dårlige samvittighed og ungerne elskede ham.
Der gik lige et år og så synes vi at der skulle være lidt selvskab til Solo og vi fik Duchess. Jeg synes at hvis man vælger at anskaffe sig en kat så skal tænke på at det er bedst at de er 2, for de har så meget glæde af hinanden.
Ved den glæde vi har haft med vores første 2 katte, så har jeg valgt at starte et lille opdræt op. Vi elsker at have killinger og de er rigligt besøgt af klassekamerater og lign. Killingerne er vandt til vores andre katte som har adgang til hele huset og stor løbegård. Alle vores killingerne er opvokser inde og de kommer først ud i et par timer daglig når de er omkring 10 uger.
Vi har 5 fertile hunkatte,3 fertil hankat og 2 kastrater. Det bliver heller ikke til flere, da jeg vil bruge den den optimale tid til de katte vi har og det vil jeg ikke kunne hvis der var flere.
Som opdrætter får jeg mange spørgsmål. Jeg håber at du får svar på en del ved at læse nedenstående.
For det første vil jeg gerne fortælle at som opdrætter gør et meget stort stykke arbejde for at bibeholde racens standardter og ikke mindst racens sind.
Når du kigger efter en kat, så kan du måske fristes til at købe en " ægte norsk skovkat" uden stambog, det er muligvis fordi der ikke er stambog på begge forældre eller at der er avlsforbud. Det kan skyldes mange ting, eks. katten har dårlige linjer med ex. arvelige sygdomme, eller er vedkommen blevet smidt ud af klubben og ikke længere kan få stambøger på killingerne. Dette kan kun give stof til eftertanke.
Som opdrætter har man mange udgifter forbundet med at opdrætte, der skal betales for paring, kattegrus, foder, pleje, dyrlæge, løbegård, udstillinger og meget mere.
En seriøs opdrætter ville ikke sælge sine killinger uden stambog. En stambog er jo en garenti for at det er en ægte Norsk Skovkat og desuden viser stamtavlen om der er overdreven indavl på katten.
Når du tager beslutning om at du vil have en Norsk Skovkat med stambog så har man mange spørgsmål
Priser for kælekat ligger fra 4000,- kr. Når du køber en kælekat så skal du være opmærksom på at katten ikke må få nogen form for afkom. Hvis katten bestilles i god tid så vil jeg sørge for at katten er neutraliceres, hvis ikke så skal katten senest 1 år fra købsdato neutraliceres. Sælger kan forlange at få dok. for at katten er blevet neutraliceret.
Forsikring af katten:
www.dyrekassen.dkKøb af kat:
www.kattehandel.dkNeutralisering ( Kælekat)
Vaccineret
Kontrakt/garanti
Stambog
Livslang suport
Du kan læse meget mere om den norske skovkat på
http://www.skovkattering.dk der findes også information om opdrætter, og du kan se hvad der er til salg på killingelisten.
Hvis du ikke finder de killinger som du regnede med da du så min hjemmeside, så ring til mig og jeg vil henvise til nogle rigtige godt opdrætter som jeg kan stå inde for.
Du er meget velkommen til at kontakte mig hvis du har spørgsmål om den norske skovkat mobil: 41827562
Hilsen Merete