Udstilling 14/15-oktober 2017
Præmieliste udstilling 2017

Præmieliste fra udstillingen 2017

 

Australske Pragtfinker

Vandrepokal: Peter Mosekjær for 4 unger af Ringastrild

Ærespræmie: Kim Højer for 1,1 Diamantfinke med 3 unger

1. Roset: Kristian S. Andersen for 1,1 Gulnæb. Spidshalet Bæltefinke

Tropefugle

Vandrepokal: Agnete B. Nielsen for 2 unger af Skægskadedrossel

Frøædende

Ærespræmie: Niels Pedersen for 0,1 Rødhalet Astrild med 1 unge

1. Præmie: Niels Pedersen for 1,1 Sommerfuglefinke med 3 unger

2. Præmie: Peter Mosekjær- 6 unger af Blåhovedet Papegøjeamadine

Diplom: Søren Nielsen for 1,1 Hartlaubsisken med 2 unger

1. Roset: Søren Nielsen for 1,1 Broget Astrild

2. Roset: Kristian Saugbjerg Andersen for 4 Sølvnæb

Frugt og Insektædere

Ærespræmie: Agnete B. Nielsen for 2 unger af Brunstrubet Kardinal

1. Præmie: John Phillipsen for 1,1 Sorthovedet Drossel med 4 unger

Duer og Vagtler

Vandrepokal: Kristian Saugbjerg Andersen for 4 kyl. af Kin. Dværgv.

1. Roset: Henry Kreilgaard for 1,1 Grådue

Dværgpapegøjer

Vandrepokal: Erik Jakobsen for 1,1 Blå Sortkindet Dværgp.+7 ung.

Ærespræmie: Erik Jakobsen for 1,1 Sortkindet Dværgp.+ 9 unger

Græsparakitter

Vandrepokal: Ole Mundbjerg for 1,1 Elegant Græsp. med 8 unger

Ærespræmie: Jens Andersen for 1,1 Blåvinget Græsp. med 7 unger

1. Præmie: Klaus Johansen for 1,1 Elegant Græsp. med 6 unger

2. Præmie: Hans & Per Kirkeby  1,1 Rødskuldret Græsp.+ 5 unger

Diplom: Carsten Jensen for 1,1 Rødskuldret Græspa. med 3 unger

1. Roset: Hans & Per Kirkeby for 1,1 Blåvinget Græsparakit

2. Roset: Chr. Buus for 1,1 Rødbuget Rødskuldret Græsparakit

Australske Parakitter

Vandrepokal: Kaj Borgholm for 9 unger af Australsk Kongeparakit

Ærespræmie: Ole Mundbjerg for 1,1 Adelaiderosella med 3 unger

7

 

1. Præmie: Hans & Per Kirkeby- 1,1 Gulrygget Rosella med 6 ung.

2. Præmie: Søren Galmstrup for 4 unger af Springparakit

Diplom: Jørgen Jensen for 1,1 Barrabandparakit med 4 unger

1. Roset: Klaus Johansen for 1,1 Svaleparakit

2. Roset: Kaj Borgholm for 1,1 Ambon Kongeparakit

Papegøjer/Parakitter

Vandrepokal: Jørgen Jensen for 1,1 Citronparakit m. 1 unge

1. Roset: Kaj Borgholm for 1,1 Hvidtoppet Kakadu

Zebrafinker

Vandrepokal: Lasse Noer Mathiesen for 0,1 Hvid m. Tegn. Grå Zebraf.

Ærespræmie: Klaus Johansen for 1,0 Lysrygget Grå Zebrafinke

1. Præmie: Klaus Johansen for 1,0 Lysrygget Grå Zebrafinke

2. Præmie: Klaus Johansen for 1,0 Lysrygget Grå Zebrafinke

Diplom: Svend Overby for 0,1 Hvid m. tegning Grå Zebrafinke

Diplom: Klaus Johansen for 1,0 Lysrygget Grå Zebrafinke

Diplom: Lasse Noer Mathiesen for 1,0 Grå Zebrafinke

Diplom: Klaus Johansen for 1,0 Lysrygget Grå Zebrafinke

Diplom: Didia Jensen Stadsbjerg for 0,1 Grå Zebrafinke

Diplom: Lasse Noer Mathiesen for 0,1 Hvid m. Teg. Grå Zebrafinke

1. Roset: Klaus Johansen for 0,1 Hvid m. tegning Grå Zebrafinke

2. Roset: Kristian Saugbjerg Andersen for 1,0 Blegkindet Zebrafin.

Kanarier

Vandrepokal: Jørgen Svoldgaard for en Gul Lipokrom Kanarie

Farvekanarier

Ærespræmie: Dorthe Sloth Bäck for 0,1 Rød Intensiv Kanarie

1. Præmie: Jørgen Svoldgaard for en Gul Lipokrom Kanarie

2. Præmie: Jørgen Svoldgaard for en Gul Lipokrom Kanarie

1. Roset: Tove Pedersen for 1,0 Gul Lipokrom Kanarie

Figurkanarier

Ærespræmie: Jørgen Svoldgaard for en Irish Fancy Kanarie

1. Præmie: Jørgen Svoldgaard for en Irish Fancy Kanarie

2. Præmie: Jørgen Svoldgaard for en Irish Fancy Kanarie

1. Roset: Didia Jensen Stadsbjerg for 0,1 Lizard Kanarie

Undulater

1. Roset: Tove Pedersen for 1,0 Regnbueundulat

 

8

Stiklinger

1. Ærespræmie: Agnete B. Nielsen

2. Ærespræmie: Sara Jacobsen

3. Ærespræmie: Susanne Nielsen

2. års planter

Vandrepokal: Jytte og Egon Mikkelsen

 

LDFs Diplom for Bedste Kulturfugl

Lasse Noer Mathiesen for 0,1 Hvid m. Tegning Grå Zebrafinke

Vandrepokal for Skuets Bedste Konditionsnummer +

Vandrepokal for publikumsfavoritten

Kaj Borgholm for 1,1 Hvidtoppet Kakadu

Vandrepokal for Skuets Bedste nummer i Tropefugle:

Agnete B. Nielsen for 2 unger af Skægskadedrossel

Vandrepokal for Skuets Bedste Nummer +

Vandrepokal for Skuets Bedste opdræt af Store Papegøjer og Parakitter

+ LDFs Diplom for Bedste Volierenummer

Kaj Borgholm for 9 unger af Australske Kongeparakit

Publikumskonkurrencer

Vi har jo et par konkurrencer bl.a. kan publikum stemme på det nummer som de synes er det flotteste. Rigtig mange havde i år skrevet nr. 68, så det blev til endnu en pokal til Kaj Borgholm og hans Hvidtoppede Kakaduer.

Der blev trukket lod blandt alle som havde stemt på nummeret og den heldige vinder af et par flasker vin blev. Lis Gyldenkærne, Sinding.

Tegnekonkurrencen blev vundet af Lea Leth, Banevænget 26 i Holste-bro, som vil få overrakt en gave snarest.

Åbningstider

      


Udstilling 2018 afholdes hos

Tang Biler VW,

Nybovej 27, 7500 Holstebro 


Lørdag den 13. okt. kl. 14-17


Søndag den 14. okt. kl. 10-16
   

PEUGEOT i Tørringhuse Lemvigvej 94, 7620 Lemvig
GÆSTEUDSTILLERE

Udover selve fugleudstillingen vil der være en mindre salgsstand 
 

         



 OBS 
Fotos er taget af Rikke Galmstrup
 OBS


Præmieliste 2016

   

PRÆMIELISTE

Fra udstillingen i Lemvig 2016

 

Australske Pragtfinker

Vandrepokal: Kristian Saugbjerg Andersen for 7 unger af Gulnæbbet

                                                                             Spidshalet Bæltefinke

Ærespræmie: Niels Pedersen for 4 unger af Malet Astrild

1. Roset: Tove Pedersen for 1,1 Spidshalet Bæltefinke

2.Roset: Erik Nielsen for 1,1 Diamantfinke

 

Tropefugle

Vandrepokal: John Philipsen for 1,1 Sorthovedet Drossel m. 4 unger

Ærespræmie: Søren Nielsen for 1,1 Helenaastrild med 3 unger


Ærespræmie: Agnete B. Nielsen for 2 unger af Rødgumpet Bulbul

1. Præmie: Niels Pedersen for 1,1 Rødhalet Astrild med 2 unger

1. Præmie: John Philipsen for 1,1 Dayal med 1 unge

2. Præmie: Jørgen Jensen for 1,0 Risfugl med 12 unger

2. Præmie: Agnete B. Nielsen for 2 unger af Berber Bulbul

Diplom: Kristian Saugbjerg Andersen for 4 unger af Sølvnæb

Diplom: Niels Pedersen for 4 unger af Tigerfinke

1. Roset: Søren Nielsen for 2,4 Hartlaubsisken

2. Roset: Svend Aage Rasmussen for 6 grå Risfugle

 

Duer og Vagtler

Vandrepokal: Kristian S. Andersen for 7 kyl. Af Kin. Dværgvagtel

Ærespræmie: Jørn Hyldgaard for 1,1 Buskvagtel med 2 kyllinger

1. Præmie: Jørn Hyldgaard for 1,1 Turteldue med 1 unge.

 

Dværgpapegøjer & Spurvepapegøjer

Vandrepokal: Kaj Borgholm for 5 unger af Rødhovedet Dværgpap.

Ærespræmie: Erik Jakobsen 1,1 Sortkindet Dværgpap. med 4 unger  

1. Præmie: Kaj Borgholm for 5 unger af Sorthovedet Dværgpapegøje.

2. Præmie: Erik Jakobsen 1,1 Sortkindet Dværgpapegøje med 4 unger  

 

Græsparakitter

Vandrepokal: Hans og Per Kirkeby for 1,1 Rødskuldret med 4 unger

Ærespræmie: Jens Andersen for 1,1Rødbrystet med 5 unger

1. Præmie: John Philipsen for 1,1 Elegant med 10 unger

2. Præmie: Hans og Per Kirkeby for 1,1 Blåvinget med 5 unger

Diplom: Carsten Jensen for 1,1 Rødskuldret med 5 unger

1. Roset: Hans og Per Kirkeby for 1,1 Elegant

 

Australske Parakitter

Vandrepokal: Hans og Per Kirkeby for Gulrygget Rosella m. 7 unger

Ærespræmie: Kaj Borgholm for 7 unger af Kongeparakit

1. Præmie: Ole Mundbjerg for 1,1 Rødisset Parakit med 2 unger.

2. Præmie: Klaus Johansen for 1,1 Svaleparakit med 4 unger

Diplom: Kaj Borgholm for 4 unger af Gul Springparakit

1. Roset: Mads Bryndum Jensen for 1,1 Bjergparakit

2. Roset: Mads Bryndum Jensen for 1,1 Sangparakit


Papegøjer & Parakitter

Vandrepokal: Knud Erik Krøjgaard for 2 unger af Gulrygget Lori

Ærespræmie: Jørn Hyldgaard for 1,1 Solparakit med 3 unger

Ærespræmie: Egon Mikkelsen for 1,1 Bjerglori med 2 unger

1. Præmie: Egon Mikkelsen for 1,1 Alexanderparakit med 4 unger

2. Præmie: Egon Mikkelsen for 1,1 Sortkronet Korthalepape. + 1 unge

Diplom: Jørgen Jensen for 4 unger af Citronparakit

1. Roset:John Munk Pedersen/Mille Mogensen for 1,1 Patagonisk Para.                                                                                     2. Roset: Carsten Jensen for 1,1 Aymaraparakit

 

Zebrafinker & Mågefinker & Risfugle

Vandrepokal: Kristian Saugbjerg Andersen for 0,1 hvid med tegning

Ærespræmie: Klaus Johansen for 0,1 hvid med tegning Zebrafinke

1. Præmie: Klaus Johansen for 1,0 lysrygget Zebrafinke

2. Præmie: Klaus Johansen for 0,1 lysrygget Zebrafinke

Diplom: Klaus Johansen for 0,1 grå Zebrafinke

Diplom: Kristian Saugbjerg Andersen for 0,1 brun Zebrafinke

Diplom: Klaus Johansen for 1,0 grå Zebrafinke

Diplom: Svend Aage Rasmussen for 1,0 orangebrystet sortbrystet

Diplom: Klaus Johansen for 1,0 grå Zebrafinke

1. Roset: Klaus Johansen for 1,0 pastelgrå Zebrafinke

2. Roset: Klaus Johansen for 0,1 hvid med tegning Zebrafinke

 

Kanarier

Vandrepokal: Jørgen Svoldgaard for Gul Lipokrom Intensiv

Ærespræmie: Jørgen Svoldgaard for Gul Lipokrom Intensiv

Ærespræmie: Jørgen Svoldgaard for Irish Fancy

1. Præmie: Jørgen Svoldgaard for Gul Lipokrom Intensiv

1. Præmie: Jørgen Svoldgaard for Irish Fancy

1. Roset: Henry Kreilgaard for sort med intensiv

2. Roset: Tove Pedersen for gul Lipokrom intensiv

 

Stiklingekonkurrence

1. Ærespræmie: Sara Jacobsen

2. Ærespræmie: Alice Andersen

3. Ærespræmie:Agnethe B. Nielsen

Vandrepokal for 2. års plante: Karen Borgholm


Vandrepokal for Skuets Bedste Nummer

+ Skuets Bedste Opdræt af Store Papegøjer/Parakitter

+ LDFs Diplom for bedste Volierenummer

Knud Erik Krøjgaard for 2 unger af Gulrygget Lori

Skuets Bedste Nummer i Tropefugle

John Philipsen for 1,1 Sorthovedet Drossel med 4 unger

Skuets Bedste Albino Undulat

Didia Jensen Stadsbjerg for 1,0 med 5 unger

Skuets Bedste Konditionsnummer

Søren Nielsen for 2,4 Hartlaubsisken

LDFs Diplom for Bedste Kulturfugl

Kristian Saugbjerg Andersen for 0,1 hvid med tegning Zebrafinke

PUBLIKUMSKONKURRENCER

Publikum stemte om hvilket nummer de syntes bedst om, og Pokalen for Publikumsfavoritten tilfaldt i år katalog nr. 86 ved Jørn Hyldgaard for hans Solparakitter.

Der blev trukket lod blandt de som stemte på nummeret og vinderen

blev Jan Larsen, fra Lillebjergvej som får overrakt et par flasker vin.

Der blev trukket lod blandt de tegninger som var afleveret, og der er en præmie afsted til Hector Christiansen, Søndermarken 65 i Viborg.

Tillykke med præmierne

 

Præmieliste 2015

 

       

Præmieliste 2015

 

Følgende fik Præmier på udstilling hos WV i Holstebro

Stiklinger

1. Ærespræmie: Jørgen Jensen

2. Ærespræmie: Egon Mikkelsen

3. Ærespræmie: Jutta Kirkeby

Kanarier

Vandrepokal: Dorthe og Askil Sloth Bäck for 0,1 Orange

Ærespræmie: Dorthe og Askil Sloth Bäck for 1,0 Orange

Zebrafinker

Vandrepokal: Klaus Johansen for 0,1 Hvid med tegning

Ærespræmie: Klaus Johansen for 0,1 Pastel Grå

1. Præmie: Kristian Saugbjerg Andersen for 0,1 Brun

2. Præmie: Kristian Saugbjerg Andersen for 1,0 Brun

Diplom: Klaus Johansen for 1,0 Lysrygget

Diplom: Klaus Johansen for 1,0 Lysrygget

Diplom: Klaus Johansen for 0,1 Lysrygget

Diplom: Klaus Johansen for 1,0 Lysrygget

Diplom: Klaus Johansen for 1,0 Lysrygget

1. Roset: Kristian Saugbjerg Andersen for 0,1 Hvid

2. Roset: Klaus Johansen for 1,0 Grå

Papegøjer og Parakitter

Vandrepokal: Hans og Per Kirkeby for Blåkindet Conure m. 5 unger

Ærespræmie: Kaj Borgholm for 2 unger af Blågul Ara

1. Præmie: Jørn Hyldgaard for Klippeconure m. 6 unger

1. Roset: Dorthe og Askil Slot Bäck

Australske Parakitter

Vandrepokal: Kaj Borgholm for 2 unger af Grønvinget Kongeparakit

Ærespræmie: Søren Galmstrup for 3 unger af Bjergparakit

1. Præmie: Kaj Borgholm for 5 unger af Australsk Kongeparakit

2. Præmie: Didia Jensen Stadsbjerg for 5 unger af Albino Undulat

Diplom: Klaus Johansen for Sangparakit m. 4 unger

1. Roset: Rasmus Højland Jensen for Barabandparakit

2. Roset: Mads Bryndum Jensen for Barnard Ringparakit

  Græsparakitter

Vandrepokal: John Phillipsen for Elegant m. 10 unger

Ærespræmie: Jørgen Jensen for Bourkes m. 7 unger

1. Præmie: John Phillipsen for Blåvinget m. 6 unger

2. Præmie: Kirsten og Ole Mundbjerg for Elegant m. 8 unger

Diplom: Klaus Johansen for Elegant m. 7 unger

Diplom: Kaj Borgholm for 1,1 Gul Elegant m. 2 unger

1. Roset: Carsten Jensen for Rødskuldret

Spurve- og Dværgpapegøjer

Vandrepokal: Jørgen Jensen for 10 unger af Spurvepapegøje

Ærespræmie: Søren Nielsen for Rødhovedet Dværgpapegøje m. 3 unger

1. Præmie: Erik Jakobsen for 5 unger af Rødhovedet Dværgpapegøje

2. Præmie: Carsten Jensen for 4 unger af Rosenhovedet Dværgpapegøje

1. Roset: Henry Kreilgaard for Rosenhovedet Dværgpapegøje

Duer og Vagtler

Vandrepokal: Jørn Hyldgaard for Guineadue med 2 unger

Ærespræmie: Henry Kreilgaard for Diamantdue m. 6 unger

1. Præmie: Jørn Hyldgaard for Buskvagtel m. 7 unger

2. Præmie: Kristian S. Andersen for 10 kyllinger af Kin. Dværgvagtel

1. Roset: Kristian Saugbjerg Andersen for Spurvedue

Tropefugle

Vandrepokal: John Phillipsen for Damadrossel m. 1 unge

Ærespræmie: Søren Nielsen for Helenaastrild m. 2 unger

1. Præmie: Peter Mosekjær for 8 unger af Blågrøn Papegøjeamadine

2. Præmie: Erik Jakobsen for 10 unger af Kanarie

1. Roset: Søren Nielsen for Grøn Dråbeastrild

2. Roset: Søren Nielsen for Alfeastrild

Australske Pragtfinker

Vandrepokal: Klaus Johansen for Sivastrild m. 2 unger

1. Roset: Kristian Saugbjerg Andersen for Hecks Spidshalet Bæltefinke

2. Roset: Kristian S. Andersen Isabel Hecks Spidshalet Bæltefinke

 

Skuets Bedste Albino Undulat

Didia Jensen Stadsbjerg for 5 unger af Albino Undulat

 

Skuets Bedste Konditionsnummer

Søren Nielsen for Grøn Dråbeastrild

Skuets Bedste Opdræt af Store Papegøjer og Parakitter

Hans og Per Kirkeby for Blåkindet Conure m. 5 unger

 

Skuets Bedste Nummer i Tropefugle

+ LDFs Diplom for Bedste volierenummer

John Phillipsen Damadrossel m. 1 unge

 

Skuets Bedste Nummer + LDFs Diplom for Bedste Kulturfugl

Klaus Johansen for 0,1 Hvid med tegning

Dette var hvad dommerne var kommet frem til, men så tog publikum over, og efter deres stemmer var talt op gik dette års Publikumsfavorit til katalog nr. 79. – Kaj Borgholms Blågule Araer.

Så der skal endnu en pokal til Thyholm. Blandt de som havde stemt på nummeret blev der trukket lod og det var Arne Tamsen, Havnevej 4, Jegindø, 7790 Thyholm som på et tidspunkt får overrakt et par flasker vin.

Tegnekonkurrencen blev vundet af Anne Mai, Schaumborgvej 2, 7500 Holstebro. Også hun vil få en velfortjent præmie.

Vi siger tillykke med Præmierne

Overskrift 1
Overskrift 1
Overskrift 1
Overskrift 1
Overskrift 1
Overskrift 1
Overskrift 1
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE