 |
 |
|
 |
 |
Her i fotoalbumet vil der blive ladt billeder ind fra fødslen og for hver uge i deres første levetid så man kan føgle dem se deres udvikling det går bare så stærkt , der er tre hanner der er til salg 1 er reseveret , men skulle i have nogle spørgsmål er i meget velkommen til at kontakte mig , men hvis i er kommet herind vil det være dejlig med en hilsen i min gæstebog.
Hvalpene er salgsklare d. 17 -03-2012 Det er muligt at resevere en hvalp mod et dipitiom på 3000kr. resten ved afrejsen.
Med hver hvalp føgler , Chip, vaccineret ,stambog, sundhedsbog, 3 gange ormkur mad til den første tid et tæppe som lugter af mor og søskende, legetøj
Men jeg vil hermed ønske jer en rigtig god fornøjelse på siderne i deres opvækst og til de rejser hjemmefra.
PS. klik på et billede og se tekst til hvert billede.
|
|
Fra fødslen og den første uge
Emma ser stolt på sin lille hvalp
uha de komme med ca. en halv times
mellemrum nogen lidt hurtigere.
Så kom den lille tricoler tæve, hun er jo yndig og ventet med længsel.
Der er kommet flere og det forløber så fint Emma klare det til ug
Her ligge de så og får en mælketår der er faldet ro og hun er færdig med fødselen
Lidt tætter på så man kan se dem.
Det er ren hygge og helt stille i kassen dejlig det er overstået og gået godt.
En dejlig række hvalpe i front.
En nu et med de små og Emma slappe bare helt af efter fødslen.
Nå hvor er i altså bare så dejlig.
Ja men i skal da vaskes og hun er bare en god mor for sine hvalpe.
Den første uge er gået godt de har fordobblet deres vægt og trives som de skal her er en lille dreng
De er bare søde det er en lille dreng
Den her lille dreng er den mindste i kuldet , men nu er han bare blevet dobbelt størrelse
Det er så den trede af drengene som er her bare så skønne hvalpe
Den mindste han har et rigtig flot spot så det er bare dejlig kan rigtig godt lide det lille spot
Her er den lille pige den eneste der er hun er tricoler og er reseveret hun er bare skøn og dejlig
Også her er hun skal bare se om der kan findes et navn til den lille vidunder
Er hun da ikke bare dejlig det synte jeg hun er
Hele flokken på 4 ligge bare og sover så fredligt godt for så kan Emma lige få en slapper og lige ordne sig selv.
Jov skønt at være dronning ik
Så er Emma klar igen men skal da lige se om det hele er som det skal være
Det er det og de sover bare vidre.
Nu er de 2 uger og deres øjne er ved at åbne de spiser godt og bliver store.
Her er den lille han, men han er også bare vokset meget på de to uger, ved godt hvad der skal til.
Man kan lige ane at øjnene er ved at blive synlig , og de udvikler sig for hver dag.
Det er ikke let når jeg lige vender hovdet i den anden retning.
Her ligger vi sammen, vi er blevet noget større på den uge der er gået, vi er ved at få øjn alt går bare så godt.
Vi ligger her ved vores mor, uha det er godt med noget at spise, og det gør vi tit vi er vokset meget på de to første uger der er gået.
De er nu blevet 3 uger og har fået øjn ..der er begyndt at ske lidt mere nu selv om de sover meget af tiden inu ..de leger, spiser og sover.
Mit barnebarn hun elsker de små hvalpe og er så stolt over at side med dem her en lille han
Og her er den anden lille han, de er vokset meget ..på de 3 uger.
Den sidste af de tre hanner de er bare så søde og meget flotte jeg er super stolt af dem.
Er jeg da ikke bare sød, se jeg kan rejse mig op nu men vi er også blevet 3 uger..
Men dejlig når vi ligger sammen rart og hygglig og meget tryg 3 uger der sker bare så meget for tiden.
Nu er vi blevet 4 uger er begyndt at lege, vi kan gå på avis ..hvis vi skal noget vores mor roser os meget og siger vi er dygtige.
Her er vi allesammen for vi sover trygt og godt.
sover og en kikke lige
Hun er bare så dejlig.
Jov skal da lige undersøge hvaad det er hov det kan leges med
Å skal da lige kikke ud.
Her er vi nu 5uger gammel , og vi er begyndt at lege og spiser selv lidt mad som er opblødt.
Vi er da bare så dejlige.
ja ruske mit legetøj det er vi altså bare gode til.
Det er dejlig vi er meget mere aktiv nu leget med vores ting og hianden jov jov slosser med de andre.
Hov den hund er bare større mon jeg kan klare den.
Rart med en lille lur på den store tøjhund, for den er blevet nedlagt mange gange.
Nu er vi blevet trat men hvor mange er vi herinde ??
Nu 6 uger i hvor vi bare er skønne , vi vokser også rigtig fint..
jeg skal lige se hvad der sker, med det kamara mor hun det der, hov det var jo mig hun ville tage et foto af
Her er vi allesammen 6 uger gammel og vi er jo bare så dejlige.
Nu er hvalpene blevet 7 uger , de spiser selv , og er begyndt at komme her er det første gang de er ude, så alt skal undersøges ..de er bare så dejlige.
Hov hvad er det der ligger der, det er jo bare en lille sten ..
Uha bare så trat , efter at háve været ude i haven og undersøgt den på kryds og tværs ..
Hvalpene leger sammen , her er der to der gerne vil have det samme stykke legetøj
Så leger de i stuen, mit barnebarn er her i weekenden , hun elsker de små hvalpe.. og bruger meget tid sammen med dem .
Malou med hvalpene de er bare faldt i søvn på tæppet som hun sidder med , hun er så glad for dem , og hygger og leger med dem ..inde som ude ..
Nyder at være ude de er blevet 8 uger d. 17-03 -2012
Hvad er der lige deroppe må da lige se efter
Så skal der lige tisses en tår, de er bare så dygtige til at gøre det ude
Er nu godt med en lille lur her på puden mit ynglig sted
I leg i haven de elsker bare at være ude men kan være svært ..at få det helt rigtige billede
Så yndig dejlige lille pige
Hej bror skal vi lege
Her er vi alle 4 ude i haven
Mor hvad laver du
Det kaldes søskende kærlighed de er bare så dejlige.
Min datter med de to dejlige hanne den ene er solgt til en dejlig familie.
Vi ønsker jer held og lykke med ham.
Dejlige lille Bjanka du er bare skøn.
Dejlig han som søger et nyt hjem.
Lille dejlige Balou med det søde spot , hán er virklige en super flot han ...som kan bruges i avlen.
Skønne Banardt han er virklig en kærlig lille hund der elsker at blive nusset med søger et kærlig hjem, der sætte pris på en super sød cavalier king charlies
Dejlige lille Balou,trat og er faldet i søvn , på skøder af mit lille barnebarn Malou som kun lige anes på bukserne , hun elsker de små hvalpe og kan bare ikke få nok af de små , hun er tit ude og kikke til dem , og hun er 5 år gammel
Smukke Bjanka , den eneste som blev tricoler i kuldet hun er en rigtig kælepotte hun er bare så skøn , men det er de allasammen fra hele kuldet.
Dejlige lille Balder , han er solgt til en dejlig familie med to piger på 6 og 8 år. de er rigtig glade for ham, vi holder kontakten for der er ikke noget bedre ind at føgle de små også ude i de hjem de kommer til.
Mere infoKan li'
|
|
|
|
 |
|
|
|