Andre kager

Indhold:

28. Æbletærte
27. Hindbærdrøm
26. Kokostærte med marmelade
25. Gerda`s Søndagsboller
24. Jordbærtærte
23. Chokoladekage til Nytår
22. Kransekage-konfekt
21. Æblekage
20. Chokoladekage
19. Fragilitekage
18. Sussi`s Kokostærte
17. Lagkagebund
16. Nemme Lagkagebunde
15. Nøddekurve
14. Hindbærtærte og Pæretærte.
13. Nøddekage
12. Lagkage med Daim
11. Mørdej til tærte.( kager )
10. Påskelagkage
9.  Blomme- kage
8.  Makrontærte
7.  Valnødde – Lagkage
6.  Jordbærlagkage
5.  Makronlagkage
4.  Galopkage
3.  Fødselsdagslagkage
2.  Hindbærroulade
1.  Fin fransk chokoladepie

28. Æbletærte


150 g smør

240 g mel

125 g sukker

1 tsk vanille

1 æg

evt. 1 spsk vand

3 æbler

1 tsk kanel blandet med 3 tsk sukker

Fremgangsmåde: Smuldr smøret i melet. Bland sukker og vanille i. Rør dejen sammen, hvis det er svært tilsættes vandet. Læg dejen i køleskab 1 time. Eller kom dejen i formen i bunden og sæt på køl natten før og rul låget ud og læg på køl. Så trækker dejen sig ikke sammen under bagning.

 Smør en tærteform ca. 23 cm. Del dejen i 2, 2/3 til bund og sider og 1/3 som skal bruges lige til at dække æblerne. Rul den ene ud og læg den som bund i formen. Læg de kvarte eller halve skrællede og udkernede æbler med den runde side opad på dejen. drys med kanelsukkeret. Rul det sidste dej ud til låg og læg over. Pensl med vand og drys med sukker eller rørsukker.
 
Bag ved 200* i 35 min. midt i ovnen.

Server flødeskum til. (Kan også spises lun som dessert)

27. Hindbærdrøm


100 g flydende becel

100 g cremefraiche 9%

200 g sukker

2 æg

175 g mel

½ tsk bagepulver

300 g bær af en eller anden slags, frosne

50 g sukker

Evt. sukker og hakkede nødder som pynt på kagen

----------------------

Pisk sukker og æg godt.
Tilsæt creme fraiche og Becel, mel og bagepulver og rør dejen let sammen.
Tag en tærteform og læg et stykke bagepapir i.
Læg bærerne her på og drys de 50 g sukker over.
Hæld dejen over bærerne pynt evt. med sukker og hakkede nødder, og giv kagen 180 grader i 45 min.
Dæk evt. med folie de sidste 10 min.

Flødeskum til.

26. Kokostærte med marmelade


Bund:

125 g mel

100 g smør

1 spsk sukker

1 spsk vand

Fyld:

hindbær eller abrikosmarmelade ca. 4 spsk.

Kokosmasse:

3 æggehvider

100 g sukker

125 g kokosmel


Bland mel, smør, vand og sukker. Rul den ud så den passer til en tærteform 24 cm. Læg den i.
Smør marmelade på.
Pisk æggehviderne stive med sukkeret, og vend så kokos i med en dejskraber.
Fordel denne masse over marmeladen.
Bag ved 175* i 30 min.


25. Gerda`s Søndagsboller, en dejlig mellemting mellem en bolle og en kage.

 

125 g margarine

50 g melis

1 helt æg

200 g mel

50 g kokosmel

10 g bagepulver = 2 tsk.

1 dl mælk
--------------------
Sukker og kanel eller pålægschokolade.

Rør margarine og melis godt, tilsæt æg og pisk igen.
Tilsæt resten.
Læg  13-15 boller på en bageplade med bagepapir,med en spsk.form dem bagefter med fingrene, dyppet i lidt varmt vand, lidt runde i kanten, og drys med sukker og kanel. Eller bag dem uden og læg i stedet et stykke pålægschokolade hen over hver af de varme nybagte boller og lad dem køle af.
Bag dem ved 190* i ca.15 min.

24. Jordbærtærte


Stor tærteform indvendig bund 24 cm :

200 g mel

125 g smør

3 spsk sukker

1 æggeblomme

1 spsk vand


Lille tærteform, indvendig bund 20 cm.:

15o g. mel

1oo g. smør

35 g. sukker

1 æggeblomme

evt. 1 spsk vand

 





Fremgangsmåde:

Mel og smør smuldres sammen.

Sukker og æg tilsættes.

Lægges koldt en halv time. Rulles nu ud,  hvis du har en til at hjælpe så rul ud mellem 2 stk. bagepapir og lad vedkommende holde på papiret imens,ellers rul ud på køkkenbordet og forsøg at løfte den hel op i tærtefadet, mislykkes det så bare tryk det sammen i fadet, læg dejen i en tærteform. Prik dejen med en gaffel.
p.s lad dejen hænge godt ud over kanten, den kryber ned!Klip evt. kant-dejen af, efter et par min. i ovnen.
Eller: Lav tærtedejen dagen før og læg den i formen, og sæt på køl, så kryber den ikke ned når den bages.

Bages i  tærteform ved  

2oo° ca. 15 min.


Noter:Afkøl tærten

Smør 100 g smeltet overtrækschokolade invendig i tærten med en pensel og lad det stivne.

CREME : 3 dl letmælk         

1 spsk vanille

3 æggeblommer

3 spsk sukker

1 spsk maizena, 1 dl piskefløde

Fremgangsmåde, creme: Æggeblommer, sukker, og mælk kommes i en gryde og koges op. Tilsæt maizena rørt ud i lidt vand, lidt efter lidt, til tilpas tykkelse, kog igen 1 - 2 min. Lad svale. Pisk fløden til skum sammen med vanillen. Kun glat ikke grynet. Vend den i den helt kolde creme.


Kom cremen på bunden og herover hele eller halve jordbær.

(Der kan vendes 75 g hk. mandler i  2½ dl flødeskum pisket med 1 tsk vanille.Oven på  kan der f.eks kommes ferskner i stedet for creme og jordbær.)

23. Chokoladekage til Nytår.


150 g smør,eller plantemarg.

2 æg,

200 g sukker,

1 tsk vanillesukker,

1 spsk kold stærk kaffe,

100 g mel,

25 g kakao,

1 tsk bagepulver.

Fudge: = øverste lag på kagen.

1½ dl piskefløde,

125 g sukker,

2 spsk sirup,

100 g god mørk chokolade,

75 g blødt
smør.

--------

lidt kokos

Dåse clementiner og chokoladeis

Fremgangsmåde Smelt smørret og lad det køle. Pisk æg, sukker og vanillesukker. Tilsæt kaffen. Sigt mel, kakao og bagepulver i og rør smøret i til sidst. Hæld dejen i en smurt springform 22 - 24 cm. Bag på nederste rille i ovnen ved 175 grader 25 min. Lad den køle af i formen. Bare til fudgen er færdig.
Fudge: Kog fløde, sukker, sirup og chokolade 20 min. under omrøring, til det er tyknet og blankt. Tag gryden fra varmen og rør smøret i. Hæld det på kagen i formen og lad det køle af. Sæt kagen i køleskab til næste dag. Drys med lidt kokos ved servering.

Hertil serverer du clementiner fra dåse og chokoladeis.

22. Kransekage-Konfekt


250 g rå marcipan

25 g sukker

næsten 1 hel æggehvide fra et m/l æg

Pynt:

hasselnødder

halve cocktailbær

smeltet chokolade


Fremgangsmåde:  Ælt marcipanen med sukker, herefter æltes æggehvide i så det lige netop kan presses ud gennem en sprøjtepose med stor tylle.

Tag en bageplade og læg bagepapir på holdt fast med en klemme i hvert hjørne. Tryk små stk. konfekt ud.Det er en fordel og rulle med en kagerulle ned af sprøjteposen og trykke marcipanen ned i spidsen og herefter rulle kanten på sprøjteposen ned mod marcipanen med hænderne(lige som på en tandpastatube) før du begynder at trykke. Herefter lægges ½ cocktailbær eller en hasselnød i toppen.

Tag en bageplade mere og læg den under bagepladen med konfekt og læg dem samlet ind i ovnen, så bliver konfekten ikke mørk i bunden.

Bag ved 220 grader i 9 min.Til de er gyldne.

Noter

:Puttes med fordel i fryser den dag de bages, giver bedre konsistens. Dagen før brug, dyppes bundene i chokolade og sættes direkte på chokoladebunden på en plasticpose, så bliver chokoladen glat, og kommes i fryser igen når de er tørre. Den dag de skal bruges tøes de op 15 min. før spisning.

 

 

21. Æblekage


1 kg syrlige æbler

1 dl vand

1 dl sukker

1 tsk vanille
--------------------

1 dl sukker

4 dl rasp

75 g marg.

evt. 4 store makroner eller 8 små

Fremgangsmåde: Kog æblerne til mos med vandet. Tag gryden af, og rør sukkeret i. Lad det blive koldt.
 Smelt marg. Bland sukker og rasp og svits det i marg. Rør let i 4 - 5 min. Tag panden af og rør en gang i mellem til alt er koldt.
Læg skiftevis rasp + (evt. lidt knuste makroner) og æblemos i tynde lag i en rund skål. tilsidst pyntes med flødeskum.

20. Chokoladekage


125 g smør

200 g sukker

3 æg

125 g mel

3 spsk kakao

et nip salt

1 3/4 dl creme frache 18%

CREME :

15o g smør

1oo g flormelis

1 tsk vanille, 1½ spsk cacao, sigtet

1 spsk stærk kaffe

JÆVNING

40 g mel

2 dl vand, 2 æggeblommer

Fremgangsmåde:

Rør det bløde smør med sukker, til det er let. rør æggene i et af gangen, rør godt mellem hver. Bland mel med kakao, salt, bagepulver og sigt det . Hæld creme fraiche i og rør dejen sammen. Bag i springform 200°, 40 min.

Creme : Smør, vanille, flormelis og sigtet cacao røres blødt.

Mel, vand og æggeblomme røres til en jævning, der bringes i kog under stadig piskning. Jævningen afkøles ( pisk af og til i den ) og røres lidt af gangen i smørcremen.

Når kagen er afkølet flækkes den i 2 eller 3 bunde. 

Læg kagen sammen med ca. halvdelen af cremen, den anden halvdel smøres på top og sider. Sæt chokoladekringler i kanten.

Noter :

Kan stå på køl 8 - 10 dage.

Sidst trak den 4 dage og var meget fin

19. Fragilitekage.


Personer: 8 - 10

BUNDE :

15o g hasselnødder

200 g flormelis

5 æggehvider

FYLD :

100 g smør

125 g flormelis

½ dl creme fraiche 38 %

1 tsk vanille

200 g blød nougat

PYNT :

flormelis

evt. hasselnøddeskiver

Fremgangsmåde:

Bland de malede nødder med flormelis. Pisk æggehviderne stive og vend bl.a. heri. Smør dejen ud på bagepapir lagt på bagepladen til 2 firkantede bunde, hver skal være 20 x 29 cm, smørsmurt papir. Bag ved 150 ° i 40 min eller til bundene er sprøde. FYLD : Rør det bløde smør sammen med flormelis og rør creme fraiche og vanille i. Smelt den bløde nougat i mikroovn på 1 min.Lad den svale lidt, inden den røres i cremen. Fordel cremen mellem bundene. Ved servering drysses med flormelis, og evt nødder.

Noter :

Brug elpisker til cremen, de sjove aflange, lav cremen dagen før. Kagen skal lægges sammen dagen før.

Bundene kan opbevares i plastpose flere dage før.

Altså 1. dag : creme + bunde laves.

2. dag : lægges den sammen

3. dag : spises den.

18. Sussi`s Kokostærte.


Personer: 4 - 6

4 æggehvider

140 g flormelis

14o g kokos

CREME :

50 g smør

50 g chokolade

4 æggeblommer

60 g flormelis

Fremgangsmåde:

Pisk æggehviderne stive. Sigt flormelis i. Tilsæt kokos.

Bagepapir i springform 16o° i 5 kvarter, papir over efter kort tid. Skal blive i form til den er afkølet.

CREME : Smør og chokolade smeltes sammen.. Æggeblommer og flormelis piskes sammen. Det hele hældes sammen, afkøles.

 

Noter :

Flæk den ikke, kom cremen oven på, sæt på køl, server kold med flødeskum.

17. Lagkagebund


4 æg

200 g sukker

60 g mel

65 g kartoffelmel

½ tsk bagepulver

smør til formen

Fremgangsmåde: Tænd ovnen på 200* Vent med at røre noget sammen til ovnen er varm. Smør formen, stor springform ca.23 - 24 cm. Drys med rasp. Del æggene i hvider, i mindre skål med plads til at piske og blommer i lidt større skål Pisk hviderne meget stive,brug elpisker. Pisk så blommer med sukker til de skummer men ikke for meget så bliver det for fast, men kan dog godt bruges.Rør nu forsigtigt mel, kartoffelmel og bagepulver i æggeblommerne. Vend tilsidst de piskede æggehvider i med en dejskraber. Begynd med halvdelen og fortsæt med resten. I form 200g 35 min, folie over efter 15 min. deles i 3 bunde.

16. Nemme Lagkagebunde


4 æg str. M

2 dl sukker

1 dl mel

1 dl kartoffelmel

1 tsk bagepulver

1 tsk vanille


Pisk æg og sukker skummende.
Rør langsomt resten i med en pisker på laveste hastighed meget kort tid, eller rør og vend tingene sammen med en dejskraber.
 Dejen bages i smørsmurt og melet springform 24 - 25 cm i 30 minutter ved 200° C. Læg et stykke folie over efter ca. 15 min. så den ikke bliver for mørk. Prøv med en træpind eller strikkepind om dejen hænger i, hvis det er tilfældet, skal kagen bage lidt længere. Flæk kagen i 2-3 lag, når den er blevet kold.

15. Nøddekurve


250 g smør

250 g hasselflager

125 g mel

250 g sukker

¼ l fløde

Fremgangsmåde: Blandes. Vejes af til 40 g. pr. stk. Lav bolde, læg på plade tryk til ca. ½ cm tykkelse, bag ved 180* et par min. eller til de er gyldne. Tages straks af pladen og lægges over et omvendt glas og formes til kurve.

14. Hindbærtærte og Pæretærte


2 æg

160 g sukker

100 g mel

200 g frosne bær.

 

Pynt evt. med flormelis.

 

Flødeskum eller creme fraiche til.

Fremgangsmåde: Pisk æg og sukker skummende. Tilsæt mel og bland det. Smør et stort tærtefad med smør og drys med rasp. Hæld dejen i og fordel de frosne bær over. 200* 30 min.


Pæretærte

 

 

I et smurt og raspdrysset tærtefad lægges 2 pærer, skrællede og skårede i tern, her over kan drysses 6 knuste makroner hvis det ønskes.

Så laves ovenstående dej og hældes over.

Bages som ovenstående.

 

Flødeskum eller cremefraiche til.



13. Nøddekage


4 æggehvider

150 g sukker

100 g mørk grofthk. chokolade

100 g grofthk. hasselnødder

FYLD :

3½ dl piskefløde

Fremgangsmåde:

Pisk hviderne stive. Vend forsigtigt sukker, chokolade og nødder i æggehviderne.

Beklæd 2 lagkageforme, ca 22 cm. med smurt bagepapir.

Fordel nøddebla. i dem, og bag ved 175°, 40 min, de sidste 15 min med folie.

Ved servering lægges flødeskum imellem de to bunde.

Eller lav en nougatcreme: ¾ l piskefløde og 300 g nougat.

Fløden koges op og der tilsættes fintskåren nougat. koges igennem til den er smeltet.Afkøles i køleskab og piskes til flødeskum.

12. Lagkage med Daim.


3 lagkagebunde

½ l piskefløde

2 pk. daim dobbelt pakker, ialt 4 stk. Daim

1 ds. ananas

 

Glasur:

37 g marg.

112 g flormelis

1 tsk vanille

½ spsk cacao

kokos


Evt. 2½ dl piskefløde, ren, til at sprøjte kanten med.

Fremgangsmåde: Bræk chokoladen i mindre stykker og kom den og fløden i en gryde. Lad chokoladen smelte ved svag varme, der bliver måske lidt chokoladegrums tilbage, si det fra, og sæt massen i køleskabet til næste dag. Pisk den. Fordel stykker af ananas på den nederste bund oven på halvdelen af flødeskummet. Fordel resten af flødeskummet på næste bund. Kom glasur på.:

Marg. smeltes og hældes over flormelis, vanille og cacao, rør tynd med lidt vand. Drys kokos over straks.

Pynt evt. med almindelig flødeskum på siderne.

11. Mørdej til tærte.( kager )

 

Lille tærteform, indvendig bund 20 cm.:

15o g. mel

1oo g. smør

35 g. sukker

1 æggeblomme

evt. 1 spsk vand

 

Stor tærteform indvendig bund 24 cm :

200 g mel

125 g smør

3 spsk sukker

1 æggeblomme

1 spsk vand


Fremgangsmåde:

Mel og smør smuldres sammen.

Sukker og æg tilsættes.

Lægges koldt en halv time. Rulles nu ud,  hvis du har en til at hjælpe så rul ud mellem 2 stk. bagepapir og lad vedkommende holde på papiret imens,ellers rul ud på køkkenbordet og forsøg at løfte den hel op i tærtefadet, mislykkes det så bare tryk det sammen i fadet, læg dejen i en tærteform. Prik dejen med en gaffel.
p.s lad dejen hænge godt ud over kanten, den kryber ned!Klip evt. kant-dejen af, efter et par min. i ovnen.
Eller: Lav tærtedejen dagen før, og læg i form, og sæt på køl, så kryber den ikke ned når den bages.

200 grader 15 min. også hvis den er kold.

Noter :Afkøl tærten.
Smør 100 g overtrækschokolade( som er smeltet ) invendig i tærten med en pensel.
 Vend evt. 75 g hk. mandler i flødeskum + 1 tsk vanille.Oven på  kan der f.eks kommes ferskner.

10. Påskelagkage.


3 lagkagebunde

2 ds. ferskner a ca. ½ kg.

4 bl. husblas

3 æggeblommer, salmonellafri.

citronsaft

2 spsk sukker

4 - 5 dl piskefløde

1 æggehvide

pistaciekerner

Fremgangsmåde: Hæld ferskerne i sigte og gem lagen. Stænk bundene med 3 - 4 spsk fersken saft. Læg husblas i blød 5 min. i koldt vand. Pisk æggeblommerne sammen med 2 spsk sukker, citron og 2 dl ferskensaft i en tykbundet gryde. Sæt den over jævn varme og pisk til cremen er tyk og luftig, må ikke koge. Tag cremen af varmen og rør den udblødte husblas i, lad det blive koldt, (fryser 5 min.). Snit halvdelen af ferskerne. Vend flødeskum af ca. 3 dl piskefløde i cremen sammen med ferskensnitter og en pisket æggehvide. Læg bundene sammen med ferskencremen, for eks. i en springform, sæt kagen tildækket i køleskab. Før en kniv langs formens kant og tag kagen ud på et fad. Pynt med halve ferskner, udsprøjtet flødeskum og hk. pistaciekerner.

9. Blomme- kage


400 g blommer

sukker efter smag

2 æg 50 g sukker

1 spsk maizena

1½ dl piskefløde

fedtstof til fadet

Fremgangsmåde: Smør et lille fad med smør og dæk bunden med halve udstenede blommer. Pisk æg, sukker, maizena og fløde sammen og hæld det hele over blommerne. Bag kagen ca. 35 min. ved 180 g.

8. Makrontærte


4 æggehvider

50 g sukker

250 g makroner, knuste

75 g mel

125 g smør smeltet afkølet

2 - 3 æbler, 250 g i tynde skiver

Fremgangsmåde: Pisk æg og sukker stift. Vend knuste makroner, mel og smør forsigtigt i. Vend æblerne i, kom i tærteform m/ bagepapir. Drys nødder på. 160 grader 1 time. Serveres kold så bliver den sprød.

7. Valnødde - Lagkage


Personer: 6 -8

3 æg

175 g sukker

50 g kartoffel mel

50 g mel

1 tsk bagepulver

50 g valnødder, hk.

CREME :

100 g blød nougat

3 dl piskefløde

Fremgangsmåde:

Pisk æggene godt med sukker. Vend resten forsigtigt i.

Springform stor 35 min. 175°

Når den er kold flækkes den en gang og lægges sammen med cremen ( kun 1/3 del ), dæk kagen med resten og pynt med extra nødder. Skal trække en dags tid.

Creme :

Rør den bløde nougat med lidt af den piskede fløde, så den bliver lind. Vend resten af flødeskummet i.

6. Jordbærlagkage


3 bunde

½ l piskefløde

500 g jordbær, friske

100 g makroner, knuste

kirsebærvin eller portvin til bundene

Fremgangsmåde: Stænk bundene eller pensl med vin. Pisk fløden til skum. Hak ¾ af bærene groft og bland dem i 2/3 af flødeskummet sammen med knuste makroner. Fordel fyldet imellem bundene og pynt med resten af flødeskummet og nogle jordbær. Evt. revet chokolade.

5. Makronlagkage


3 bunde

½ liter piskefløde

500g friske jordbær

100g knuste makroner

nougat høvlet

evt. vin til bunde

Fremgangsmåde: Stænk bundene, pisk fløden, hak bærene groft og bland dem i 3 dl af flødeskummet sammen med makroner. Fordel mellem bundene. Pynt med resten af flødeskummet og nougat.

4. Galopkage.


Tilberedningstid:

UDEN hastværk, incl. bagning, 35 min.

125 g smør

75 g sukker

2 æg

1 dl rosiner

1 tsk kardemomme+ 2 tsk vanille

225 g mel

3 tsk bagepulver

¾ dl kold mælk

hk. nødder

 

Fremgangsmåde: Rør smør æg og sukker. Tilsæt alt, mælken tilsidst. Lægges på plade i 2 - 3 cm højde på bagepapir, drys med nødder og herpå sukker. 225 gr. nederste rille 15 min.

3. Fødselsdagslagkage.


3 købte lagkagebunde

1/4 l piskefløde og syltetøj

CREME :

3 dl letmælk

1 spsk vanille

3 æggeblommer

3 spsk sukker

1 spsk maizena, 1 dl piskefløde

FRAGILITE`BUND :

2 æggehvider

50 g mandler

1 spsk mel

85 g flormelis

Fremgangsmåde, creme: Æggeblommer, sukker, vanille og mælk kommes i en gryde og koges op. Tilsæt maizena rørt ud i lidt vand, lidt efter lidt, til tilpas tykkelse, kog igen 1 - 2 min.
Lad svale. Pisk fløden til skum, Kun glat ikke grynet. Vend den i den helt kolde creme.

 FRAGILITEBUND : Hak mandlerne fint. Bland dem med flormelis og mel. Pisk æggehviderne STIVE og vend mandelmassen heri. Bred det ud på bagepapir, så den passer med lagkagebundens str. 14o° i 40 min. midt. rille. Løber ikke ud.
På kagefadet lægger du først en lagkagebund, herefter syltetøj, så en lagkagebund, så creme, så en lagkagebund, så en anelse flødeskum, så fragilitebunden, og tilsidst flødeskum og pynt!

2. Hindbærroulade


3 æg

125 g sukker

125 g mel

1 tsk bagepulver

1 kop syltetøj

flormelis

Fremgangsmåde: Pisk æg og sukker grundigt. Bland mel og bagepulver og vend det i. Bagepapir i bradepande også op ad siderne, 30x40 cm form, glat dejen ud med dejskraber. Bag lysegul, ved 250*, 2. øverste ribbe. Drys pergamentpapir med sukker, vend kagen ud på, træk papiret af. Bred straks syltetøj ud over. Skær evt. hårde kanter af og rul fra langsiden. Læg den med sammenføjningen ned. Den kolde kage kan rulles i sukker eller drysses med flormelis.

1. Fin fransk chokoladepie


100 g smør

5o g sukker

1 æggeblomme

150 g mel

FYLD :

125 g chokolade

1 spsk smør

50 g sukker

½ dl vand

2 æg

evt. 1 spsk rom

PYNT :

2 dl piskefløde til skum

Fremgangsmåde:

Til dejen hk. smør, sukker og æggeblomme ud i melet.Dejen æltes og lægges koldt ½ - 1 time.En smurt springform beklædes med den udrullede dej. Tryk dejen fast op ad siderne. Prikkes med en gaffel og bages ved 225° i 12 min. Tages af formen mens den er lunken. Så laves fyldet : Chokoladen knækkes i mindre stk. og smeltes med smøret over vandbad.Vand og sukker koges til en tyk lage i få min. og hældes under kraftig omrøring i chokoladen. Æggeblommerne piskes i, en af gangen. Gryden tages fra varmen. Smages til med rom. Hviderne piskes til stift skum, blandes i og når massen er kold hældes den i den bagte pieform.Pien stilles nu koldt. Flødeskum lægges over ved servering. Massen er meget lind, når den hældes i, men o.k.

Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE