WEIMARANER MED STAMTAVLE
EN PASSIONERET JAGTHUND - I VAND -OG PÅ LAND - INTELLIGENT - FANTASTISK FAMILIEHUND OG FØLGESVEND
ADVARSEL IMOD TAVLELØS AVL
Der er en grund til at en Weimaraner har og skal have stamtavle.
Og ingen andre skal komme og påstå andet.

De klare avlsregler er ikke overvældende for at hvalpen kan få stambog. Så det er ingen undskyldning for ikke at kunne producere et kuld MED papirer!
Mine erfaringer viser at disse mennesker der kommer med disse postulater selv har hunde der ikke kan avlsgodkendes - det kan være pga dårligt temperament - ingen jagtlyst - HD - tandmangler - ikke kan holde målene indenfor FCI standarden. Ja der kan være mange årsager - og lige så mange undskyldninger. Ingen af dem skal du tage for gode vare når du er nået dertil din næste hund skal være en Weimaraner.
Sådanne såkaldte opdrættere udvander en race det har taget dekader at avle - totalt meningsløst og dybt respektløst overfor de seriøse opdrættere der gennem århundrede har avlet denne fine hund frem til det den er idag! 

Prisforskellen? Uendelig lille da en Weimaraner med DKK stambog skal giver dig garanti i henhold til købeloven. Skulle der mod forventning opstå problemer er klubbens bestyrelse der til at afhjælpe - DKK med en juridisk afdeling til at fastslå det.
Så valget kan da kun falde på en lille ny MED DKK stambog.


mvh Karin

WEIMARANERKLUBBEN ANBEFALER:
Er du på udkik efter en lille ny weimaranerhvalp? 

Så vær agtpågivende over for følgende, før du anskaffer dig en hvalp:

Det er vigtigt,
- at begge forældredyr har Dansk Kennel Klub stamtavle
- at begge forældredyr er HD-fotograferede før parring og med resultatet A eller B
- at begge forældredyr helst har bestået en DJU anerkendt jagtlig prøve
- at begge forældredyr har min. en 2. præmie på en anerkendt FCI udstilling (i åben eller brugshundeklasse)
- at du er opmærksom på, at en weimaraner er en brugshund, som har et behov for at blive brugt – gør op med dig selv, om du er indstillet på dette

Det er vigtigt, fordi Dansk Weimaraner Klub på det seneste har oplevet, at der er blevet foretaget flere parringer med weimaranere, som ikke opfylder ovennævnte krav. Dette vil på sigt desværre medføre en forringelse af denne smukke jagthunderace, hvilket klubben for alt i verden ønsker at undgå.

Yderligere spørgsmål kan altid rettes til Dansk Weimaraner Klubs bestyrelse – navne m.m. fremgår af denne hjemmeside - klik her.


FØR DU BESLUTTER DIG

Her er en lille test der giver et hint om det nu ER en Weimaraner du kan byde et godt liv:

http://pedigree.dk/WhatDog/ForduKoberHund.htm


Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

03.02 | 15:18

Hej Lotte
Jeg forventer folk bruger hunden til det den er skabt til - nemlig jagt.
Er der tale om du vil træne og gå på jagtlige prøver - så er det fint nok.
mv

...
03.02 | 12:08

hej Karin
jeg har et spørgsmål hvad kræver du af dem der køber hvalp af dig jeg tænker på med prøver og udstillinger?
Mvh Lotte

...
11.03 | 14:13
FOTO STARTSIDE har modtaget 3
08.03 | 11:08
GODE DYRLÆGER har modtaget 1
Du kan lide denne side