 |
 |
|
 |
 |
|
|
 |
Far og Mor blev viet lørdag den 6.April 1935 i Sankt Johannes Kirken.
De personer man skimter svagt i baggrunden er:
Forrest: Annie Holberg, Mors lillesøster.
Bagved Far: Forlover, Else Jørgensen, datter af Alma Holberg og billedhugger Marius E. Jørgensen. Hun stod model til den lille Irmapige.
Bagerst: Mors Morfar, Hans Christian William Jensen ("Skejs").
Svend Aage Engstrøm født 3. marts 1909 i Herlev. død 3.oktober 2009 i København, gift med Alice ("Lise") Holberg søn af Oluf Aage Engstrøm og Helga Jacobine Steen.
Alice (Lise) Engstrøm, født Holberg født 1. april 1917 i København død 11. oktober 2007 i København S. gift med Svend Aage Engstrøm datter af August Kristian Ihler Holberg og Else Viktoria Magdalene Holberg, født Hjort Jensen
Mine forældre har 3 børn: Hanne, Sven og Svend Erik (kaldet Peter).
Både min Far og Mor opnåede en høj alder. Mor blev 90 år og døde stille efter et lille års svær sygdom. den 11. oktober 2007 i sit hjem. Far blev 100 år og døde den 3. oktober 2009 på Amager Hospital, hvor han lå efter et fald. Han fejlede ikke noget, men blev blot træt og døde mæt af dage.
Ps. Fotoet er af Sankt Johannes Kirke, hvor de blev viet.
Far var den tids Jason Crump og det var netop efter et løb i Jylland Mor mødte ham på Storebæltsfærgen i 1933, hvor de forelskede sig vildt i hinanden... den kendte sportsstjerne med de varme øjne og den smukke unge Lise. Siden fulgte Mor ham stort set til alle løb og sørgede kærligt for ham. 
De blev hurtigt gift og et år efter fik de mig... et rigtigt kærlighedsbarn, Kun 14 dage gammel stod jeg i min babylift på inderbanen. Hele vores barndom er fyldt af spændende udflugter til skov og strand og fra den ene speedwaybane til den anden. For mig er duften af udstødningen lig med en lykkelig barndom. Min bror Sven fulgte hurtigt efter, men Peter først blev fabrikeret nytårsnat 1944 under mørkelægningen.
se også "Speedway".
Fotoet af Mor og Far er fra en firma-julefrokost i 59 eller 60.
Først i 50.erne havde havde Far og Mor motorcykelforretning (Nimbus) og værksted på hjørnet af Vermlandsgade/Uplandsgade. Far designede en trafiksikker sidevogn som blev fremstillet hos smeden i Ejby. Hans storaftager til disse var militæret.
Midt i 50.erne flyttede de til større lokaler på hjørnet af Vermlandsgade/Praghs Boulevard. Her blev Sven udlært.
Sidst i 50.erne byggede de en autoforretning i Vermlandsgade på hjørnet af Store Møllevej (hvor vi boede Store Møllevej 4). Her fik de forhandling af Folkevogne og de beholdt forhandlingen af Nimbus.
Midt i 60.erne blev mine forældre skilt, men arbejdede alligevel sammen nogle år.
Fars 100 års fødselsdag
Som barn var jeg stolt over min Far på Speedwaybanen. Nu må jeg indrømme at jeg var stolt over, at ha` en Far som er fyldte 100 år og vel og mærke var rimeligt sund og rask. Selvfølgelig havde han mange af alderens skavanker, men han så stadig godt ud og det er svært at forstå, at han har kunnet fejre sin 100 års fødselsdag. Tirsdag den 3. marts fejrede familie, nære venner og foreninger ham.
|
|
|
 |