Smalsporede Baner
På denne side viser jeg nogle billeder fra de smalsporede baner. Det er en blanding af industribaner der var i brug på det tidspunkt billederne blev taget, og billeder af veteranbaner og baner ved museer.
Lille Vildmose
Link til Lille Vildmose Centeret.
Tørvetoget ved Lille Vildmose Centeret 15-7 2020
Store Vildmose
Molerbanen på Fur
Ammunitionsbanen Hanstholm
Stenvad Mosebrugscenter
Mosebrugsbanen ved Stenvad Mosebrugsventer 3-8 2020
Mønsted Kalkgruber
Søby Brunkulslejre
Billedserie af forladt gravko ved Søby brunkulslejre fra 2001 til 2017.
Billedserie af veje boden Elmers hus i Søby brunkulslejre, der første billeder er fra 2003 og viser husets forfald frem til 2017. I 2018 er man begyndt at restaurer huset.
Sporrester ved Klostermølle
Klostermølle var oprindelig vandmølle for Voer kloster. Efter reformationen blev den kornmølle. I 1872 blev den til træsliberi, siden blev den papfabrik. Fabrikken brændte i 1974. Tilbage står de to turbinehuse og tørladen. Det færdige pap blev på pramme trukket over til Alken station der lå i det modsatte hjørne af Mossø. Der findes flere sporrester fra industribanen ved Klostermølle 16-3 2008
Arbejdstoget ved Storebæltsforbindelsen