Deguer i fortiden
Klump
Klump er moren til de 3 unger jeg har beholdt. Dvs. Shade, Scarface, og Fuji. Den 4. er fra et andet kuld, som kom ugen efter.

Jeg startede med at købe Klump som unge. Hun var lige fyldt 5 uger, og var lille bitte. Jeg købte hende sammen med hendes søster Stump (som tabte halen. Se under "sygdomme").

Klump var i starten meget bestemt og stædig, men blev senere blid som et lam, da hun fik en mage.  
Hende og Løve (han-deguen), var altid sammen, og de puttede og puslede om hinanden. Lige siden har hun været lidt under tøflen hos hendes unger som nu er voksne.
De bestemmer tit over hende, men nogen gange kommer det stadig til udtryk, når hun fx bider tremmer, eller gør andre ting som hun godt ved er forbudt. Selvom hun bliver skældt ud, ved hun godt hvordan hun skal snøre os, til at tro at hun stopper. Efter ca 2 min. starter hun bare igen

Klump er lidt over 2 år, og elsker at lave ballade og se uskyldig ud, løbe i hjulet, eller ligge øverst oppe og holde udkig.

---------->Hun er nu hos en sød familie i Holbæk.
Her ligger hun på sin elskede klods, og tager en pause fra de (nogen gange) irriterende unger.
Shade

-------------> Shade måtte desværre aflives d. 17/2 2008, da hun haltede på bagbenet, og havde ondt. Jeg havde givet hende 1½ uge til at blive bedre i, men det blev værre og værre. Til sidst var bagbenet meget hævet, og hun sad i hjørnet og havde smerter. R.I.P min lille degu-mus!

Unge til Klump.
Hun har altid været mest tam, og elsker at sidde på skulderen, og blive taget med rundt på tur. Hun er den første der kommer når man sætter sig hos dem, og sidder og kigger på mig.
Da de var små, kunne jeg ikke kende forskel på dem, og gav derfor navnet til Shade, fordi jeg troede at hun var bange, og gemte sig. Det viste sig at være omvendt  
Shade har desværre arvet sin fars sygdom, og har fået grå stær på venstre øje. Det ser ikke ud til at genere hende, men hun er blind på øjet, og er lidt langsommere end de andre. Jeg vil ikke sige at hun er mere forsigtig, for nogen gange tager hun nogle chancer, og springer fra gren til gren.


Her er hun på vej op af mig :-)
Scarface
Unge af Klump.
Scarface har et hak i øret, og derfor navnet. Hun ligner sin far utrolig meget, og laver samme bevægelse, med at lægge hovedet på skrå.
Hun er en meget rolig degu, der er nem at fange, og aldrig stikker af. Hendes øjne er altid store, så hun ligner en forskrækket degu der lige er vågnet -Men sådan ser hun bare ud.


---------->Hun befinder sig nu hos en sød familie i Holbæk
Her sidder Scar på mit ben, og ser op på mig med store runde øjne.
Fuji

Unge af Klump.
Fuji er mors lille pige, og er derfor ikke så tam. Hun var altid lige i enden på Klump, og havde svært ved at "give slip", og blive taget op.
Hun fik mest mælk som unge, og derfor var hun stor som Fuji bjerget.
Hun flygter altid den anden vej når jeg kommer, men med tålmodighed, kan jeg lokke hende til mig med en lille godbid  Godbidder er en god opfindelse hehe...


----------> Befinder sig nu hos en sød familie i Holbæk

Inde i træstubben, lægger hun og gemmer sig, mens de andre er ude og nyde solen.
Tiny
Tiny er unge til Stump.
Min plan var at beholde alle hunnerne i kuldene, men flertalet blev hanner. Stump fødte hun 2 hunner (den ene døde), og Klump fik 3. Resten blev altså hanner ( 5 & 4 i hvert kuld).
Hun er en uge yngre, men det kan ikke ses. Hun er ligesom de andre, og var hurtigere til at finde ud af løbehjulet og andre ting.
Tiny elsker at grave, og graver i alt. Hun har altid en plan med hele buret, og kan blive vred hvis man blander sig. Så sparker hun savsmuld på ens fødder, så man holder sig væk. En bestemt dame, som ellers ikke ligner sin mor, Stump. Stump var en lille usikker degu.


----------> befinder sig nu hos en sød familie i Holbæk
Tiny er også god til at score ALLE godbidder. Her er hun i gang med en valnød...
Stump
Stump var søster til Klump.
De blev begge parret af samme han degu, men hun var ikke så god til at opfostre sine unger, som Klump. Faktisk ville hun ikke tage imod dem først, og gik fra dem hele tiden. Jeg havde et stort besvær med at få dem under hende, og lagde dem både til Klump og Stump, for at give dem føde. Klump tog sig af alle, men havde ikke nok mælk. Derfor døde en af hun-ungerne af sult.
Efter en masse forsøg og isolation af Stump med ungerne i et lille terrarie, lykkedes det mig at få ungerne under hende.
Jeg måtte sælge Stump til Zoo zity (dyrehandel), fordi hun ikke kunne gå sammen med Klumps unger. Hun bed efter dem, og skræmte dem. Desværre døde hun i Zoo zity, formegentlig af stress over alle de mennesker og andre dyr.
R.I.P lille Stump. Det var en god degu, trods hendes besvær.
Det er Stump til venstre, og Klump der kysser hende til højre.
Løve
Løve var min han degu.
Jeg købte ham for at bruge ham til avl, og ville derefter sælge ham videre.
Men han vandt med det samme vores hjerter, og jeg blev nødt til at beholde ham. Han var en speciel degu. Han var let at fange, ikke bange for noget, og kom altid frem som den første, for at kigge ud.
Han var nok ikke den bedste til at bruge til avl, for han havde grå stær, skæv ryg, og var lidt hjulbenet. Men jeg vidste ikk bedre dengang, og fik også gode unger ud af ham (trods Shades øje). 

Efter de to fødsler med Klump og Stump, besluttede min kæreste og jeg at få ham kastreret. Alt gik godt, indtil han fik betændelse i sine sår. Jeg måtte fodre ham med sprøjte, fordi han holdt op med at æde. Han fik antibiotika mod infektionen (Baytrilmixtur), og var igennem en masse undersøgelser.
Efter nogle uger livede han op, og det gik godt i 1-2 måneder. Derefter blev han syg igen, med tynd mave som senere blev til forstoppelse.

Løve døde i mine hænder en sen aften da ungerne var et par måneder gamle, og det var et stort tab for os. Han var en rigtig god far for sine unger og en god mage for Klump. Det var bare så ærgerligt at miste ham!
R.I.P løvemand!


---Jeg har senere læst et par indlæg på nettet rundt omkring, hvor folk oplever samme problemer med baytilmixturen. Måske er det for stærkt mod gnavers maver? Jeg ved det ikke, men jeg ville ønske at jeg vidste, hvad han havde fejlet til sidst. Måske var det mixturen der ætsede hans mave.
Her sidder han på min skulder, og hviler sig.
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE