Bur og indretning
Det her er mit gamle bur, hvor ungerne er født. Det måler 150cm høj, 70cm bred og 50cm dyb. De andre billeder er taget af min nuværende voliere. Volieren er 2 meter højt, 170cm bred og 150cm dyb.
Burstørrelse
Deguer elsker at klatre, og har behov for højder i buret.
Jeg anbefaler et bur på mindst 1,50 cm højt, og en halv meter bred og dyb. Det er sjovest for deguen med forskellige højder og etager, da det er et nysgerrigt og aktivt dyr.
Og nysgerrig er det, for det smager på alt. -Også buret! Derfor er det vigtigt at købe et "degu-sikkert" bur. Dvs. at buret er lavet af stål eller metal, så den ikke kan gnave sig ud. Der må ikke være trælister eller plastikbund, da de vil gnave sig ud meget hurtigt. Vær derfor sikker på at det enten er af glas, eller metal.  

For at vise et bur eksempel, havde jeg engang 3 deguer i buret øverst, hvor deres kuld også blev født (14 unger i alt).
Nu har jeg en voliere med 5 deguer, som er ualmindelig meget plads for dem. Der ville kunne være mindst 10, på den plads jeg har nu, så du skal ikke være bange og tro, at de kræver så meget plads




Indretning

D eguer elsker som sagt at grave, og det er derfor en god idé at give dem et dybt bundlag. Jeg plejer at give så meget som muligt (mindst 3 cm), så de kan gemme godbidder, grave osv.
Jeg bruger alt muligt forskelligt bundmateriale, som fx. savsmuld, sand, træflis, halm m.m. De kan godt lide variation, og graver i hvad som helst.

Ved indretning af selve buret, er det kun fantasien der sætter grænser.
Man kan sagtens lave sit eget legetøj, men ellers kan man købe det i dyrehandlere. Under "Tips", har jeg vist og skrevet nogle ideér til legetøj.

Dog er der nogle få krav til buret:
-Et hus, de kan sove i, og gemme sig i.
-Noget træ de kan gnave i, så de kan få slibet deres tænder. (Deguens tænder vokser hele livet, og har derfor brug for at slibe dem).
-Vand, foder, hø
-Legetøj
-Sandbad


Man skifter bur afængig af plads og lugt. Jeg plejer at skifte når der er meget afføring, men ellers afhængig af deres burstørrelse. (hver 1½ måned i mit voliere, og i det gamle, hver uge).

Deguer lugter stort set ikke, hvilket er en stor fordel i forhold til mange andre gnavere. Deres urin kan godt lugte lidt, men forsvinder når det tørrer ind. Deres afføring lugter slet ikke.


Sandbad
Deguer sandbader ligesom chinchillaen, for at holde pelsen blød og skinnende. De bader dagligt, men kan desværre også godt finde på at bruge sandet som toilet.
Derfor kan man enten give dem sandet i ca. 30 minutter om dagen, eller si sandet med fx en skovl til kattebakker. På den måde, kan man si afføring og urin fra.

Skovl til at si med

Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE