Maike ringede en tirsdag og spurgte os, om vi kunne tænke os at komme med i sommerhus fra om søndagen. OM VI KUNNE!! De havde lejet et stort sommerhus ved Kjul Strand ved Hirtshals med pool!

Anne-Karin (og mor) kunne næsten ikke vente og glædede sig meget.

Vi tog afsted søndag morgen efter morgenmad. Vi var nødt til at holde rast en masse steder pga. varmen. Vi nåede frem klokken ca. 13.30, og kørte så ned til stranden. Maike, Lars og Laurits kom omkring klokken fire. Så tog vi sammen hen i sommerhuset. Om aftenen lavede vi burgere. Anne-Karin og Laurits skulle sove i samme værelse, og det var ikke noget problem i det (den første nat).

Næste morgen tog vi, efter vi havde spist morgenmad, hen til stranden. Det var bare så dejligt dernede. farmand var ude at bade, Anne-Karin nøjedes med at soppe, og Ditte-Marie fik lige dyppet tæerne.Ellers sad hun i skråstolen i muslinge-teltet. Det var rigtig dejligt dernede. Vi sørgede for at komme hen hvor der var et "lille vand" som Anne-Karin kaldte det. Det var en lille fordybning i stranden hvor vandet ikke blev udskiftet særlig tit, og derfor var lunt. Der legede Anne-Karin og Laurits meget af tiden med at grave huller, samle muslinger og dyppe maven og numsen. Hen ad dagen kom Mulle og Holger også op i sommerhuset.

Tirsdag morgen, besluttede vi os for at tage i Nordsømuseet. Det var rabat på entreen, fordi det jo var under ombygning pga. branden. Vi havde ikke været ret længe derinde før Anne-Karin stod ansigt til ansigt med en fisk der bare var SÅ grim og så meget farlig ud (på tysk hedder den en Seewolff) Den var virkelig grim. Dette "møde" resulterede i at hun bare ville op på armen og bæres så hun kunne gemme sit ansigt!!

Det hjalp lidt da vi så Nemo i et af de små akvarier og da vi var ude og se sælerne var det (næsten) glemt (ihvertfald indtil vi kom indenfor igen)

Da vi kom hjem, var Inga og Karli kommet på "besøg" og de blev til grillmad. Vi havde besluttet at alle "børnene" skulle lave snobrød, men der var ikke rigtig nogen der vidste hvordan dejen skulle laves. Allan lavede dog en fin dej, så vi kunne få lavet snobrød. Brødene blev lidt brændte, så der var ikke så mange der gad spise dem. Men det var hyggeligt.

Onsdag blæste det meget. Så vi tog ned på stranden for at flyve med drage. Det var meget sjovt, men det var med at holde tungen lige i munden for ellers huschhh... lavede dragen styrtdyk ned mod jorden BANG!... da vi kom hjem gik vi i poolen hvor vi legede længe.

Onsdag tog vi til Skagen. Vi kørte først hen for at besøge Anni og Henning der var på Camping i Skagen. Derefter tog vi ud på spidsen af Danmark, men der var SÅ mange folk og det blæste meget, så vi besluttede os hurtigt for at tage Sandormen hjem igen. Men sikke da en tur... Det hopper og bumper så man tror man er ved at ryge op i loftet. Men det var da sjovt. vel tilbage igen kørte vi ind til Skagen by og ind for at se Bamsemuseet. Det var virkelig et hyggeligt museum. Der var alverdens bamser fra alle mulige lande og i alle "aldre" Der var en lille "kiosk" hvor man kunne købe bamser mv. Ditte-Marie fik en lille bamse med et D på maven og Anne-Karin fik en HC-Andersen mand. Da vi kom hjem var Morfar og Bedstemor kommet på besøg.

Fredag var vi i ravsliberi, lysstøberi, papir museum og inde i Hirtshals by for at kigge lidt, for det regnede for meget til andet.

Lørdag var der så afgang og tid til at vende næsen hjemad igen. Vi kørte klokken 9.45 og endte med at stå i kø omkring Kolding i næsten en time. Godt det ikke var så varmt som da vi kørte derop. Vi var hjemme omkring klokken to.

Tak for en dejlig ferie.

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

26.02 | 22:37

Hej alle 4. Sikke da nogle gode billeder fra jeres ferie, og der er især et billede hvor jeg gerne ville have et hus. Ja nemlig, udsigten over byen om natten

...
19.11 | 21:30

Tillykke! Nu er du godt i gang med kommentarer på din hjemmeside. Husk at fortælle om det til familie og venner. Rigtig god fornøjelse
Mvh. 123hjemmeside.dk

...
01.03 | 22:37
Ditte-Marie 2 år har modtaget 1
26.02 | 22:48
Velkommen har modtaget 2
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE