Som sagt, så bor jeg jo på en gård. Gården er min mands fødehjem og der er mange sjove ting - gamle ting. Jeg har gået på opdagelse og taget nogle billeder rundt på gården. Lidt forskelligt og lidt anderledes end de traditionelle billeder fra en gård.God fornøjelse
Hej Heidi.sikke dog nogle fine billeder.Jeg har sendt dig en e-mail men har nok stadigvæk ikke den rigtige e-mail adr.jer fik den i hovedet igen.
Hej. Flere og flere køer - næsten alle - går i løsdriftsstalde og så er de afhornede for ikke at skade hinanden.
men hvorfor er der ingen kør der har horn mere i gl. dage (min barndom ) 60´er 70´er havde de horn ....har talt med flere ! det kan de ikke lige huske !
Hvor mange penge tjener de pr ko, når de skal slagtes?Hvor længe er de på markene? i den periode hvor de kommer ud- tusinde tak
Hvor mange muskler har en ko og kalv?' Hvor gammel er tyren, når han kan parre? Hvor længe tager landmanden sig af kalven?