Hvem er vi
Vores lille familie

Vores lille familie består af Christian, Heidi, Anna-Elisabeth, David Kang-Joon og lille Noa Jun-Wu.

Christian er 42 og arbejder til daglig på Novo Nordisk som Research Scientist, på almindelig dansk: forsker! Et krævende og spændende job - som dog er noget af en tid-sluger.


Heidi er 39 og MOR på fuld tid. Nyder hjemmetilværelsen efter et langt medicinstudie. Læser dog sideløbende (og på meget lavt blus) teologi på Københavns Universitet. 
 

Vore bryllup d. 22.august 1992 i Søllerød Kirke
Vores lille prinsesse Anna-Elisabeth

Anna-Elisabeth kom til verden d.6.januar 2000. Hun var LÆNGE ventet og gjorde sit indtog i verden dramatisk.

Vores smukke lille datter er et blidt og følsomt lille væsen; Hun mener selv, at hun kom til verden med sin skytsengel for at skabe glæde!

Anna-Elisabeth er meget musikalsk og hendes højeste ønske, da hun blev 3 år, var en violin!

Kun 3 år og 1 uge gammel fik hun sin første udervisning hos Ilona Telmanyi på Suzuki Instituttet. 

( www.detdanskesuzukiinstitut.dk/ )

Hun har nu spillet violin i  6 år og elsker det (hvis vi undlader at nævne diskussionerne omkring at øve sig)!
Elisabeth er iøvrigt 3. generation, der får undervisning af den legendariske Ilona Telmanyi! Mormor begyndte at spille som ung og mor som 6 årig.

Med den klassiske musik fulgte også ønsket om at danse ballet. Hun er i gang med sin 6.sæson på Therese Bøvings Balletskole (
www.therese-b-ballet.dk ). 

Til daglig går hun i 3.klasse på Sankt Knud Lavard Privat skole; en lille katolsk, international skole.


Vores lille prins David Kang-Joon

David Kang-Joon kom til verden i Seoul d. 12.april 2003.

Kun 4 timer gammel hentede hans plejemor ham på hospitalet.

Da David var 6 uger gammel, fik vi ham i forslag, efter en nervepirrende ventetid på et pludseligt opstået problem, kunne vi endelig acceptere ham efter godt 2 måneder.

Vi landede med vores lillebror i Kastrup d. 30.september 2003.


David´s første tid hos os var meget traumatisk for den lille fyr. Han ønskede ingen fysisk kontakt og græd og skreg flere timer hver nat. Efter godt 8 måneder accepterede han os dog som sine forældre og siden da, har han været en glad og harmonisk dreng. Stadig med et iltert temperament.......  og et aktivitetsniveau, der kan forpuste selv den mest trænede atlet!  

I sommer begyndte han i børnehaveklasse på Sankt Knud Lavard Privat Skole, og han elsker det!
Endelig får han mulighed for at bruge sit blændende intellekt - noget forældrene har holdt nede til fordel for leg.


Yngste prins Noa Jun-Wu
Familiens yngste Jun-Wu er født i Seoul d. 22. maj 2007.
Han har tilbragt sine første 2 dage hos sin biologiske mor herefter 6½ måned i  en god plejefamilie og har bestemt haft kronede dage her. 

I december 2007 blev han familiens allerbedste julegave: Onsdag d. 12.december fik vi lille Noa i armene, og han er nu hjemme, hvor han hører til!
Han er en yndig og mild, smilende lille charmetrold, som dog hverken er den store tilhænger af søvn eller mad!
Han lærer lynhurtigt og forsøger ihærdigt at kopiere alt, hvad de to store gør.
Han lærer lynhurtigt og overhaler nemt den 3-årige i ordforråd og evne til at argumentere.... Man er jo nød til at være skarp, når familien alle er vaccinerede med grammofonstifter, og Noa er bestemt den mest talende at vores 3!
Noa går stadig hjemme med mor og skal først i børnehave til september 2010.

Absolut hele familiens lille kæletrold.......

Lille Jun-Wu fotograferet i Seoul 2 dage gammel
Vores beagle Heika

Heika vores frække beagle på  11½ år fylder naturligvis også en del.

Heika 6 uger gammel